Pákistán se nehodlá podílet na akci proti Afghánistánu

Pákistán oznámil,že se nehodlá podílet na žádné nepřátelské akci proti sousednímu Afghánistánu. V Afghánistánu pokračují ozbrojené střety mezi vládním hnutím Taliban a jednotkami Severní aliance. Jak oznámil mluvčí opoziční Severní aliance Mohammed Habíl, obsadila afghánská opozice další území. Při bojích s jednotkami Talibanu mělo být dobyto šest nových pozic v provincii Tachár. V Kábulu probíhají další demonstrace proti Spojeným státům. Posledního protestu se zúčastnily desítky tisíc Afghánců a podle svědků šlo o zatím nejmasovější akci. Demonstranti dokonce zapálili budovu bývalého amerického velvyslanectví v afghánské metropoli Kábulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího pákistánského ministerstva zahraničí Riaz Muhammada Chána se boj nevede proti lidu nebo stát, ale proti terorismu, proto Pákistán nechce bojovat ani proti Afghánistánu ani proti jeho lidu. Spojené státy už daly najevo, že jejich útok nebude zaměřen na afghánské obyvatelstvo, ale na teroristy a ty, kteří jim pomáhají. Ušetřeno by tedy nebylo afghánské vládní hnutí Taliban, k němuž Pákistán neskrývá své sympatie. Chán dnes také prohlásil, že bin Ládin by těžko našel bezpečné útočiště v Pákistánu. Objevují se ovšem zprávy, že z Afghánistánu do Pákistánu přecházejí kromě uprchlíků také islámští ozbrojenci.

Neznámí ozbrojenci dnes v jihopákistánském Karáčí stříleli do stovek lidí. Ti se začali shromažďovat, aby vyjádřili podporu americké kampani proti terorismu. Při střelbě utrpěli podle policie a očitých svědků zranění tři lidé. Jednalo se o první pákistánskou demonstraci na podporu boje Spojených států s terorismem.

Afghánci protestují v ulicích hlavního města Kábulu prakticky každý den. Smrt Americe, Spojené státy rovná se terorismus, Svatou válku nevěřícím - taková jsou nejčastěji hesla Afghánců, kteří se tak snaží vyslyšet výzvy svých duchovních vůdců, aby byli připraveni k džihádu. Radikalizae roste po prohlášení duchovního vůdce Talibanu Muhammada Omara, který atentáty proti New Yorku a Washingtonu označil za důsledek nepřátelské politiky USA proti muslimským zemím. Kromě nepřátelských hesel proti Spojeným státům vykřikoval dav také slogany proti bývalému afghánskému králi Muhammadovi Záhiru Šáhovi. Ten žije od roku 1973 v exilu. Mezi účastníky demonstrace byli úředníci, stoupenci a členové afghánského vládního hnutí Taliban i kábulští obchodníci. Průvod procházel celým městem a byly kvůli němu uzavřeny místní silnice.

Útoky se stupňují i proti západním novinářům a zaměstnancům mezinárodních organizací v Pákistánu. Naposledy byl napaden úřad OSN v Kvétě, městě ležícím nedaleko pákistánsko-afghánské hranice. Neznámí útočníci z úřadu ukradli veškeré vybavení, které mimo jiné sloužilo při poskytování pomoci afghánským uprchlíkům.

Boje mezi opozičními silami a vládními vojsky nabyly v posledních dnech na intenzitě. Děje se tak potom, co Spojené státy daly najevo odhodlání vojensky potrestat kábulský režim za podporu Usámu bin Ládinovi. Už včera oznámilo afghánské opoziční hnutí bojové úspěchy v další oblasti na severu země. Tam mělo být obsazeno několik vesnic ve třech provinciích podél hranic s Tádžikistánem a s Uzbekistánem.

"Afghánistán chce mít co nejlepší vztahy se všemi zeměmi světa. To, že Spojené arabské emiráty a Saudská arábie s námi přerušily styky je vlastně nedorozumněmí z jejich strany," uvedl v rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu Robertem Mikolášem vicekonzul Talibanu v pákistánském Péšaváru Faiz Ahmad Faiz. Jak dále řekl, mají o nás, o našich aktivitách, zřejmě falešné informace. Jsou prý navíc pod obrovským tlakem západních velmocí , které si myslí, že mohou své plány v různých částech světa realizovat silou. "Afghánistán chce mír, Afghánci jsou mírumilovní lidé, jestli ale budou napadeni, budou se pochopitelně bránit. Jak proti útočníkovi, tak proti těm, co jim při válečné akci pomohli," uvedl Ahmad Faiz. Tato slova tak adresoval hlavně zemím, které nyní vyjadřují Spojeným státům podporu při přípravě jejich útoku proti Afghánistánu, tedy zejména k Pákistánu a postsovětským republikám, které s Afghánistánem sousedí.

Pákistán zvyšuje diplomatickou aktivitu v souvislosti s plánovaným útokem proti Afghánistánu. Pákistánský ministr zahraničí chce svolat zasedání šéfů diplomacií států Organizace islámské konference. Šéf pákistánské diplomacie také potvrdil, že prezident Parvíz Mušaraf už kontaktoval představitele většiny muslimských zemí včetně Egypta, Libanonu a Saudské Arábie. Právě Rijád totiž včera přerušil diplomatické styky s Talibanem, Islámábád však odmítá tento krok následovat.

Důvodem je podle Mušarafa zachování možností pro další jednání s Kábulem. Dokazují to prý i včerejší rozhovory mezi zástupci OSN a afghánským velvyslancem v Islámabádu. Pákistán v souvislosti s vrcholícími přípravami útoku na Afghánistán vyjadřuje znepokojení nad tím, že Spojené státy údajně uvažují o tom, že by se některé extremistické skupiny v Pákistánu mohly stát terčem jejich úderů. Právě tyto organizace však i nadále organizují protesty proti vládě a USA. I proto pákistánské vedení vyhlásilo na zítra den solidarity, který by mělo dokázat jednotu Pákistánu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme