Pákistán se po atentátu na Bhuttovou ocitl v hluboké politické krizi

Atentát na pákistánskou političku Bénazír Bhuttovou vyvolal v zemi vlnu nepokojů. V některých městech hoří budovy, auta a do ulic vyšly tisíce lidí. V pohotovosti je policie i polovojenské jednotky. Podle některých pozorovatelů se Pákistán dostal do jedné z nejhorších krizí v historii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s Bénazír Bhuttovou

Rakev s Bénazír Bhuttovou | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu řekl přímo z Islámábádu pákistánský politolog Kurejš Chattak, je pravděpodobné, že kvůli rozsáhlým nepokojům začne v zemi znovu platit výjimečný stav.

"Bénazír Bhuttová vyjadřovala obavy, že se proti ní chystají pumové útoky. Myslím, že atentáty měly ukázat, že vést politickou soutěž v Pákistánu není možné. Proto předpokládám, že bude zaveden výjimečný stav," řekl politolog.

Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf vyzval k okamžité demisi prezidenta Parvíze Mušarafa. Oznámil také, že jeho opoziční Pákistánská muslimská liga bude bojkotovat volby plánované na 8. ledna.

Nepokoje, které v Pákistánu propukly po smrti Bénazír Bhuttové, si už vyžádaly nejméně čtyři oběti. V pohotovosti je policie i polovojenské jednotky. Podle pákistánských médií protestují například v ulicích Karáčí tisíce lidí. Demonstranti tam zapálili nejméně tři banky, vládní úřad i poštu. Na mnoha ulicích hoří pneumatiky. Menší protesty jsou hlášeny i z dalších pákistánských měst. Atentát na Bhuttovou odsoudila řada zemí včetně Česka.

Více k atentátu na pákistánskou opoziční vůdkyni a bývalou premiérku Bénazír Bhuttovou zde.

Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme