Pákistán se podřídí rozhodnutím Rady bezpečnosti

Islámábád oznámil, že se podřídí všem rezolucím Rady bezpečnosti OSN, týkajícím se teroristického útoku ve Spojených státech. Šéf americké diplomacie Colin Powell předtím uvedl, že Pákistán, který sousedí s Afghánistánem, souhlasí s pomocí Spojeným státům při čemkoli, co by mohly požadovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle informací, které nebyly oficiálně potvrzeny, Pákistán údajně souhlasí s rozmístěním mezinárodních sil na svém území, s uzavřením hranic s Afghánistánem a s otevřením vzdušného prostoru pro letadla podílející se na případných úderech.

Afghánistán dnes oficiálně potvrdil, že Usáma bin Ládin, který je pravděpodobným strůjcem teroristických útoků ve Spojených státech, se stále nachází na afghánském území. Vládní hnutí Taliban současně vyzvalo všechny cizince, aby kvůli možnému útoku Spojených států opustili Afghánistán. Taliban také pohrozil útokem sousedním zemím, které by případné americké odvetě poskytly podporu.

Irácký prezident Saddám Husajn vyzval Spojené státy, aby prokázaly moudrost a vyhnuly se použití síly. Učinil tak v otevřeném dopise, který adresoval lidu a vládám Spojeným států a dalších západních zemí. Husajn připustil, že to, co se stalo v New Yorku a Washingtonu "není normální", ale teroristickou akci výslovně neodsoudil. Bezpečnosti Spojených států a světa bude podle něj možné dosáhnout, jen když se američtí představitelé zřeknou svého "neblahého spojenectví se sionismem". -- Duchovní vůdce palestinského Hnutí islámského odporu Hamas šajch Ahmad Jasín pak soudí, že za teroristickými útoky na Spojené státy stojí Izrael. Myslí si, že židovský stát je nyní jediná, země, která z útoků těží. Jasín dodal, že útoky jsou důsledkem americké zahraniční politiky.

Rusko připouští, že v boji proti terorismu bude nutné použít silové prostředky. Šéf ruské diplomacie Igor Ivanov to uvedl v souvislosti s připravovanými odvetnými akcemi Spojených států proti pachatelům útoků na americká města. Podle moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána Ivanov konstatoval, že mezi metodami, které není možné vyloučit v boji s teroristy, je i použití síly. Pokud to přinese výsledek, pak je třeba sílu využít - prohlásil Ivan Ivanov. Upozornil však, že je třeba promyslet i následky takového kroku, a navíc - podle něj - jenom silové akce neřeší celkově problém. Dosavadní spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy se zatím omezuje pouze na informace, což podle Ivanova nestačí. Dnes podle něj přijíždí do Moskvy jeden z náměstků amerického ministra zahraničí speciálně posoudit ruské zkušenosti se situací v Afghánistánu. "Víme, že tam jsou výcvikové tábory teroristů, a je třeba učinit kroky,aby Afghánistán přestal být zdrojem extremismu a hrozbou pro naše státy", prohlásil šéf ruské diplomacie.

Islámský aktivista, kterého včera zatkli v Belgii, plánoval útoky proti ambasádě Spojených států v Paříži. Oznámil to francouzský rozhlas. Třicetiletý islámský radikál, žijící v Bruselu, pochází ze severní Afriky a prošel speciálním výcvikem pro teroristy v Pákistánu. Přímou spojitost mezi ním a lidmi kolemy Usámy bid Ládina ale belgická policie nenašla. Upřesnila jen, že v jeho bruselském bytě byly objeveny zbraně, munice a dokumenty, které svědčí o tom, že byl napojen na síť teroristických skupin po celé Evropě. Belgická policie tvrdí, že podezřelý islamista už může mít na svém kontě několik menších atentátů ve Francii. Proto do Bruselu přijedou v pondělí z Paříže dva vyšetřující soudci.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Petr Voldán, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme