Pákistán slaví šedesát let samostatné existence

Pákistán, druhý nejlidnatější muslimský stát světa, dnes slaví šedesát let samostatnosti. Mohutné oslavy začaly o půlnoci, kdy v metropoli Islámábádu zaplnily ulice davy lidí a oblohu zase ohňostroje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čajovna

čajovna | Foto: Alexandr Pícha

Zítra si připomene šedesát let od získání nezávislosti na Británii také větší soused a odvěký rival Pákistánu - Indie. Ta byla stejně jako Pákistán a také Bangladéš součástí takzvané Britské Indie, na jejímž základě v roce 1947 vznikly dva státy - převážně hinduistická Indie a většinově muslimský Pákistán.

Rozdělení provázely násilnosti a masová migrace v obou směrech. V jeho důsledku byly rozděleny tisíce rodin. Oba státy vstoupily záhy do válečného stavu kvůli spornému území Džammú Kašmír. V roce 1971 se z Pákistánu vydělila jeho východní část, kterou od západní části oddělovalo indické území. Vzniku samostatného státu, dnes zvaného Bangladéš, se Islámábád pokoušel zabránit, ovšem proti vůli Indie se mu to nepodařilo.

V Pákistánu v poslední době zvyšují aktivitu islámští extremisté, kteří operují hlavně v regionech hraničících s Afghánistánem. Útočí především na vládní vojáky a policisty. Obecně ale v zemi roste nespokojenost s prezidentem Parvízem Mušarafem, který se k moci dostal státním převratem na konci minulého desetiletí.

Zemi brzy čekají parlamentní volby a v nich mají velkou šanci na úspěch nábožensky orientované strany. Pokud se ovšem generál Mušaraf nenechá znovu zvolit do čela státu ještě starým parlamentem, který ho podporuje.

Pákistán má formálně demokratické zřízení, prezident Mušaraf má v rukou ale prakticky veškerou moc, protože je zároveň velitelem armády. V zemi je přesto velmi rozvinutá občanská společnost - fungují zde nezávislá média, časté jsou demonstrace proti vládě. Předseda nejvyššího soudu dokonce ustál vytrvalou snahu Mušarafa o jeho sesazení. Prezident byl donucen v jejich sporu ustoupit.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme