Pákistán směřuje k převratu, soud nařídil zatčení premiéra

V Pákistánu se schyluje ke státnímu převratu. Tamní Nejvyšší soud nařídil zatknout premiéra Rádži Parvíze Ašrafa. Je obviněn z údajné korupce. Překvapivý krok přichází v době, kdy tisíce lidí v metropoli Islámábádu žádají demisi kabinetu. Spekuluje se o tom, že armáda a špičky justice chtějí odstranit civilní vládu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci pákistánského muslimského duchovního Muhammada Kadrího v Islámábádu

Příznivci pákistánského muslimského duchovního Muhammada Kadrího v Islámábádu | Zdroj: ČTK

Příkaz k zadržení ministerského předsedy přišel v okamžiku, kdy lidé demonstrují za odstoupení pákistánské vlády. Protesty vede vlivný muslimský duchovní Muhammad Kadrí, kterého údajně podporuje armáda.

Demonstranti se utábořili před budovou federálního parlamentu. Pákistán, klíčový spojenec Západu v regionu, se tak ocitl na pokraji krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Pákistánu přiblížil zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

Zda premiér bude skutečně zatčen a souzen, zatím není podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka jisté.

„Já si myslím, že nastává dlouhý právnický zápas, v němž na jedné straně bude Nejvyšší soud trvat na tom, aby se dostálo jeho příkazu, na druhou stranu určitě právníci, které si najala vláda, budou zdržovat to rozhodnutí."

„Pokud budou úspěšní, tak to budou zdržovat několik týdnů, ba měsíců, a ve výhledu jsou volby, které jsou plánovány na květen. Takže teoreticky vzato by se premiérovi mohlo podařit vyhnout se obvinění a nakonec vyhrát i ty volby. Ale jestli se mu to podaří, to je otázka,“ upozornil Slezák.

Souvislost mezi příkazem k zatčení premiéra a protivládními demonstracemi vedenými duchovním Kadrím, jenž se nedávno vrátil do Pákistánu, napadne podle komentátora každého, kdo se touto zemí zabývá.

„Proč se zrovna tento muslimský duchovní právě před několika týdny vrátil z Kanady a proč ho napadlo, že by přechodnou vládu měli ustanovit hlavně lidé z justice a armády? To samozřejmě vypadá, že je s justicí a armádou domluven, že právě kvůli tomu zavedl ten mnohatisícový pochod protestujících lidí do Islámábádu.“

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme