Pákistán testoval novou raketu

Pákistán vyzkoušel střelu středního doletu Šahín-1 schopnou nést jadernou i konvenční hlavici. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na pákistánskou televizi. Armádní mluvčí řekl, že to byl rutinní test.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánská balistická raketa | Foto: FAS

Sousední a další spřátelené státy byly prý o pokusu předem informovány. Střela typu země-země má dolet asi 750 kilometrů. Může nést hlavici o hmotnosti až 500 kilogramů a lze ji odpálit i z mobilní základny.

Pákistán naposledy vyzkoušel tento typ zbraní v květnu, kdy byl na prahu války s Indií. Napětí mezi nimi se tenkrát stupňovalo po prosincovém atentátu na indický federální parlament. Dillí útok připsalo Pákistánu.

Obě země na hranici vyslaly milión vojáků. Indicko-pákistánské vztahy jsou stále napjaté, a to zejména kvůli situaci v indické části Kašmíru. Indie tvrdí, že Pákistán cvičí a vyzbrojuje tamní kašmírské separatisty, což Islámábád popírá a přiznává jen morální podporu.

Muslimové bojují za odtržení indického Kašmíru od hinduistické Indie. Obě země o toto území v minulosti vedly dvě války. Obě také v minulosti provedly jaderné testy.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme