Pákistán testoval novou raketu

Pákistán vyzkoušel střelu středního doletu Šahín-1 schopnou nést jadernou i konvenční hlavici. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na pákistánskou televizi. Armádní mluvčí řekl, že to byl rutinní test.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánská balistická raketa | Foto: FAS

Sousední a další spřátelené státy byly prý o pokusu předem informovány. Střela typu země-země má dolet asi 750 kilometrů. Může nést hlavici o hmotnosti až 500 kilogramů a lze ji odpálit i z mobilní základny.

Pákistán naposledy vyzkoušel tento typ zbraní v květnu, kdy byl na prahu války s Indií. Napětí mezi nimi se tenkrát stupňovalo po prosincovém atentátu na indický federální parlament. Dillí útok připsalo Pákistánu.

Obě země na hranici vyslaly milión vojáků. Indicko-pákistánské vztahy jsou stále napjaté, a to zejména kvůli situaci v indické části Kašmíru. Indie tvrdí, že Pákistán cvičí a vyzbrojuje tamní kašmírské separatisty, což Islámábád popírá a přiznává jen morální podporu.

Muslimové bojují za odtržení indického Kašmíru od hinduistické Indie. Obě země o toto území v minulosti vedly dvě války. Obě také v minulosti provedly jaderné testy.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme