Nejméně dva mrtví po útoku na čínský konzulát v pákistánském Karáčí. K útoku se přihlásili separatisté

Nejméně dva policisté v pátek zemřeli při útoku na čínský konzulát v pákistánském městě Karáčí. K ozbrojené akci se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která bojuje za větší autonomii stejnojmenné provincie na jihozápadě Pákistánu. Všichni zaměstnanci úřadu jsou v pořádku, informoval podle agentury Reuters pákistánský ministr zahraničí. Všichni tři útočníci jsou podle úřadů naopak po smrti.

Karáčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně dva policisté zemřeli při útoku na čínský konzulát v pákistánském městě Karáčí | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

Na budovu konzulátu v Karáčí zaútočili tři ozbrojení muži. „Naše stráž je zarazila u prvního kontrolního stanoviště,“ řekl AFP zástupce policie. „Při přestřelce zemřeli dva policisté a třetí byl vážně raněn,“ dodal.

Podle pákistánského ministra zahraničí Šáha Mahmúda Kurešího je všech 21 zaměstnanců konzulátu v pořádku. „Útočníci nemohli žádného z nich zranit, ani je nemohli vzít jako rukojmí,“ uvedl Kureší na tiskové konferenci v Islámábádu a dodal, že byli zaměstnanci z konzulátu převezeni na bezpečnější místo.

‚Sebevražední útočníci‘

Šéf policie v Karáčí popřel zprávy, že se útočníci dostali do budovy konzulátu. Podle něj byli všichni tři útočníci zabiti ještě před tím, než se dostali do areálu. „Útočníci byli tři a všichni tři byli zabiti... Nedostali se ani do areálu. Pokoušeli se dostat do části, kde se vydávají víza,“ dodal.

Mluvčí BLA na twitteru zveřejnil fotografii tří mužů s balúčistánskou vlajkou, které označil za útočníky. „Byli to tři sebevražední útočníci,“ informoval. „Zaútočili na čínskou ambasádu v Karáčí. Čína drancuje naše (přírodní) zdroje,“ dodal. Podle policie sebevražední útočníci použili vůz naložený výbušninami.

Spojenec Pákistánu

„Přivezli nám dva mrtvé a jednoho člena ostrahy, který byl těžce raněn při výbuchu,“ informoval lékař z místní nemocnice.

Pákistánský premiér Imran Chán označil útok za „spiknutí“ ve snaze narušit pákistánsko-čínskou strategickou spolupráci. Čína je blízkým spojencem Pákistánu. Peking investuje v rámci projektu nové Hedvábné stezky miliardy dolarů do pákistánské infrastruktury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme