Pákistán vyhostí 60 Afghánců

Pákistánské úřady se rozhodly vyhostit nejméně 60 Afghánců, které zadržely během násilných protiamerických nepokojů v Karáčí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na oficiální zdroje. Pákistánská vláda podle ní už dříve varovala, že vyhostí každého Afghánce, který se zúčastní politického podněcování. Podle nejmenovaného oficiálního činitele budou Afghánci převezeni na hranici mezi oběma zeměmi. Proti přítomnosti amerických vojáků v zemi protestovaly v Karáčí stovky muslimských demonstrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti házeli kameny na policisty a podpálili restauraci americké sítě KFC. Pákistánská vláda varovala, že proti demonstrantům tvrdě zasáhne. Před pátečními modlitbami, na které se scházejí velké davy lidí, přijaly úřady preventivní opatření především v Kvétě na západě země.

Předáci významných pákistánských islamistických stran a skupin vyhlásili na pondělí generální stávku na protest proti příletu amerického ministra zahraničí Colina Powella. Zároveň svolali na dnešek další demonstrace.

Proti americkým útokům protestovaly dnes tisíce muslimů také v řadě indických měst. Podle agentury Reuters proti nim policie použila slzný plyn a vodní děla. Demonstranti, kteří se po tradičních pátečních modlitbách vyhrnuli z mešit, skandovali protiamerická hesla a pálili podobizny amerického prezidenta.

V íránském Zájedánu demonstranté protestující proti útokům na Afghánistán napadli pákistánský konzulát. Účastníci protestu, mezi nimiž byli kromě Íránců také afghánští uprchlíci, provolávali protiamerická hesla a konzulát napadli kamením.

Také indonéští muslimové se v pátek chystají uspořádat velké demonstrace ve velkých městech po tradičních poledních pátečních modlitbách. Demonstranti ze Surabaji se ráno shromáždili před místním parlamentem k pochodu k americkému konzulátu. Policie dav obklíčila, tloukla demonstranty obušky a kopala je. Několik studentů bylo zatčeno, ostatní se rychle rozutekli. V očekávání několikatisícových demonstrací indonéská policie rozmístila do ulic metropole Jakarty 7000 mužů a desítky obrněných vozidel.

Malajsie, jedna z nejvýznamnějších muslimských zemí, se přidala k odpůrcům amerických útoků na teroristické cíle v Afghánistánu. Malajsijský premiér Mahathir bin Mohamad prohlásil, že Spojené státy by měly útoky zastavit. Podle něho by totiž mohla být zasažena i řada lidí, kteří nepatří mezi teroristy. Mahathir zároveň varoval muslimské obyvatele, aby nejezdili do západních zemí, protože každý muslim je prý dnes podezřelý jako potenciální terorista.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme