Pákistán vyzkoušel raketu středního doletu. Jen týden po testu Indie

Pákistán úspěšně vyzkoušel raketu středního doletu schopnou nést jadernou hlavici. Oznámila to pákistánská armáda. Před necelým týdnem otestoval raketu dlouhého doletu rival Pákistánu, Indie. Obě země disponují jadernými zbraněmi a od roku 1947, tedy od vyhlášení nezávislosti, spolu vedly tři války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení rakety - ilustrační foto

Odpálení rakety - ilustrační foto | Foto: US Department of Defense

Pákistánská balistická střela Šahín 1-A může podle některých zdrojů zasáhnout cíle vzdálené 2500 až 3000 kilometrů. Podle vojenského analytika Martina Kollera bude ale dolet rakety ve skutečnosti nižší – tak 1000 kilometrů.

„Nicméně to stačí na zasažení mnoha cílů v Indii. Navíc se jedná o hustě zalidněné státy,“ připomněl Koller s tím, že následky by tím pádem byly velké. Indové pak podle něj mají před Pákistánem určitý náskok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský analytik Martin Koller ve Světě o jedné

„Mimochodem proto, že dlouhodobě a úzce spolupracují s bývalým Sovětským svazem, později s Ruskem. Je třeba říct, že raketa Agni-V je opravdu vyspělý zbraňový systém,“ poznamenal vojenský analytik.

Indie a Pákistán provádějí pravidelné testy, navzájem se o nich předem informují, od roku 1998 také pravidelně testují jaderné zbraně. „Každý stát, který vlastní zbraně hromadného ničení, vytváří potenciální nebezpečí. Zvláště státy, které jsou dlouhodobě v konfliktní situaci, tvoří problém a ohrožení nejen pro sebe, ale použití jaderných zbraní povede k poškození celé oblasti,“ dodal Koller.

Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme