Šéf OSN vyzval k masivní pomoci Pákistánu. Záplavy dává za vinu klimatické změně

Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu vyzval k masivní pomoci Pákistánu postiženému silnými záplavami. Generální tajemník ukončil dvoudenní návštěvu Pákistánu prohlídkou nejpostiženějších míst. Od konce června přišlo o život přes 1300 lidí a voda smetla domy, silnice, železniční koleje, mosty, úrodu i dobytek.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2011-01-31t120000z_1_220910-122859_kth.JPG

Stále jsou zaplaveny velké části území a podle vládních údajů katastrofa poznamenala životy 33 milionů lidí | Zdroj: Reuters

Stále jsou zaplaveny velké části území a podle vládních údajů katastrofa poznamenala životy 33 milionů lidí. Materiální škody se odhadují na 30 miliard dolarů (v přepočtu přibližně 733 miliard korun), napsala agentura Reuters.

23:58

Smrtící povodně v Pákistánu mohou být humanitární katastrofou epických rozměrů

Číst článek

Guterres stejně jako pákistánská vláda záplavy považuje za důsledek klimatické změny.

Generální tajemník OSN dorazil v sobotu do postižené provincie Sindh a přelétával nad další provincií, značně postiženým Balúčistánem.

„Při popisu takové tragédie nelze nebýt hluboce dojatý. Pákistán potřebuje masivní finanční pomoc. Nejde zde o velkorysost, ale o spravedlnost,“ řekl Guterres.

Na videu zveřejněném vládou je ho vidět, jak spolu s premiérem Šahbázem Šarífem hledí z okna letadla na postižené území pod sebou. „Nepředstavitelné,“ řekl Guterres.

Secretary-General @António Guterres arrives in Sindh province, #Pakistan, where he will meet people impacted by the devastating floods.

08:15 – 10. 09. 2022

129 504

Nárůst srážek

V Pákistánu v červenci a srpnu spadlo téměř 400 milimetrů srážek, což je 190 procent třicetiletého ročního průměru. V Sindhu šlo o nárůst oproti průměru o 466 procent.

Svět by si měl podle Guterrese uvědomit, jaký dopad mají klimatické změny na chudé země. „Lidstvo bojuje proti přírodě a příroda se brání. Brání se v Sindhu, ale není to Sindh, kde se vypouští skleníkové plyny, které klimatickou změnu tak dramaticky urychlují,“ řekl generální tajemník.

Citoval odborníky, podle nichž se Pákistán podílí na produkci škodlivých plynů jedním procentem. Guterres do asijské země přicestoval v pátek a před dvěma týdny řekl, že země potřebuje okamžitou pomoc 160 milionů dolarů pro lidi postiženými nebývale silnými monzunovými dešti.

Na sociálních sítích se nedlouho po začátku záplav začaly objevovat příspěvky zachycující jejich ničivost a následky. Video zachycující přírodní neštěstí zveřejnil například server South Asia Index.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme