Pákistán zatýká viníky útoku na Dillí

Napětí mezi Indií a Pákistánem trvá. Vojáci obou států se dnes znovu vzájemně ostřelovali na společné hranici v Kašmíru. Pole indické armády při přestřelkách zahynuli čtyři pákistánští vojáci a bylo zničeno osm bunkrů. Pákistán pokračuje v zatýkání příslušníků militantních islámských organizací bojujících proti indickým ozbrojeným silám ve sporném Kašmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory mezi Indií a Pakistánem | Foto: ČTK/AP

Indický ministr obrany George Fernandes podotkl, že jeho země nadále usiluje o urovnání nejnovějšího vypjatého vztahu mezi oběma státy diplomatickou cestou. Krize mezi Indií a Pákistánem propukla po útoku na indický parlament, při němž v polovině prosince zahynulo 14 lidí. Indie z atentátu viní dvě extremistické muslimské skupiny sídlící v Pákistánu a bojující za nezávislost indického Kašmíru.

Jen za posledních 24 hodin bylo zadrženo na deset členů radikálních hnutí Džajš-e-Muhammad a Laškare tajjaba. Indie obvinila Pákistán, že podporuje zmiňované organizace a požadovala jejich eliminaci. Islámábád se nakonec kvůli snížení napětí rozhodl ostře proti dvěma jmenovaným islámským hnutím zakročit a už v neděli byl zatčen i zakladatel a vůdce Laškare tajjaba Háfiz Muhammad Saíd.

O snížení napětí se snaží i mezinárodní společenství, zejména Spojené státy a Velká Británie. I proto se obě země rozhodl příští týden navštívit britský premiér Tony Blair.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme