Pákistánci prý nemají s útoky v Egyptě nic společného

Krvavý teroristický útok v egyptském Šarm aš-Šajchu nemají údajně na svědomí hledaní Pákistánci. Prohlásil to dnes egyptský velvyslanec v pákistánském Islámábádu Husajn Haridy. Egyptská policie předtím zveřejnila jména pěti Pákistánců, kteří byli přihlášeni v hotelích v Šarm aš-Šajchu v době atentátů. Podle velvyslance ale úřady jen chtějí zjistit, proč záhadně zmizeli a jestli nejsou mezi oběťmi. Přímou spojitost Pákistánu s útokem v Egyptě dnes zpochybnil také pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Odmítl tvrzení, že Al-Káida si z Pákistánu udělala jakousi velící základnu, ze které vede teroristické operace ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky na tržnici v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: ČTK

Egypt se zatím jen pomalu z útoků vzpamatovává. Atentáty v tamních letoviscích Šarm aš-Šajch a Naama Bay totiž poškodí egyptskou ekonomiku. Ztráty se mohou vyšplhat až na 2 miliardy dolarů. Právě do Šarm aš-Šajchu totiž přilétá až třetina všech zahraničních turistů, kteří navštíví Egypt.

Hotel Ghazala Gardens v Naama Bay zdemolovaný sebevražedným útokem bude postaven znovu. Místo je lukrativní a investor má dost prostředků. Horší je to s malými krámky a restauracemi na starém tržišti v Šarm aš-Šajchu, kde explodovalo druhé auto s trhavinami.

"Moje restaurace se jmenuje Egyptský folklór. Teď je zničená, samozřejmě chci znovu otevřít, ale bojím se, zda se sem turisté ještě vrátí a nebudou zůstávat jen v hotelích," obává se o další existenci majitel podniku Ibrahim.

Ministerstvo turismu doufá v rychlou obnovu i v návrat zahraničních turistů. Přesto analytici odhadují ztráty až ve výši dvou miliard dolarů, což je necelá třetina ročního příjmu z turistického ruchu.

Navíc Francie, Spojená státy a další země varovaly své občany před cestami na Sinaj. Stejně i Itálie, odkud přijíždí nejvíce návštěvníků. V okamžiku výbuchů jich tam trávilo dovolenou na 24 tisíc.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme