Pákistánci verzi o odplatě za smrt bin Ládina spíše nevěří, říká velvyslanec

Dvě exploze na severozápadě Pákistánu usmrtily podle policejních zdrojů asi 80 lidí. Zpočátku nebylo jasné, o jaký druh útoku šlo. Nyní se ukazuje, že v obou případech to bylo dílo sebevražedných atentátníků, kteří zaútočili na výcvikové středisko polovojenských jednotek. Pákistánská odnož hnutí Tálibán uvedla, že to byla pomsta za smrt Usámy bin Ládina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útoku sebevražedných atentátníků zahynulo v Pákistánu 80 lidí

Při útoku sebevražedných atentátníků zahynulo v Pákistánu 80 lidí | Zdroj: Reuters

Českého velvyslance v Pákistánu Pavola Šepeláka jsme požádali, aby shrnul nejnovější informace o okolnostech útoků.

„Tento sebevražedný útok si vyžádal celkem 80 lidských životů a 140 zraněných. Většina obětí jsou noví rekruti z policejních a bezpečnostních jednotek, kteří se ráno vraceli po absolvování základního výcviku do svých domovů. Jedná se v podstatě o nejkrvavější útok pákistánského Talibanu, s největším počtem obětí, od 1. 5., kdy byl ve městě Abbottábádu zabit Usáma bin Ládin.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S českým velvyslancem v Pákistánu Pavolem Šepelákem mluvil v Ozvěnách dne Jan Bumba

„Sebevražední útočníci použili podle odhadů celkem 8 až 10 kilogramů výbušnin a na vracející se kolonu zaútočili ve dvou, krátce po sobě následujících vlnách. Po sebevražedných útocích následovala střelba a bezpečnostní síly po krátké výměně zahnaly teroristy na ústup.“

Můžete přiblížit, kde přesně k těm útokům došlo; o jakou akademii se vlastně jedná – vojenskou nebo policejní?

„Jedná se o akademii takzvaných frontiers constables, což jsou pohraniční polovojenské jednotky, které mají na starosti ochranu hranic, ale i například ochranu našeho zastupitelského úřadu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Pákistánu Pavol Šepelák byl hostem i Světa o jedné

Není pochyb o tom, že šlo o pomstu za zabití vůdce Al-Káidy?

„Tady dal před chvíli odpověď velitel policejních pohraničních jednotek, který sdělil, že i když pákistánský Taliban označuje tento útok za odplatu za bin Ládina, z jeho pohledu se spíš jedná o reakci na pokračující vojenské operace pákistánské armády proti teroristickým skupinám v této nové severozápadní provincii. Pákistánský Taliban již dlouhodobě prohlašuje, že bude nadále pokračovat v boji proti současné vládní moci v Pákistánu i Afghánistánu do nastolení skutečného islámského státního zřízení.“

Bez ohledu na zabití Usámy bin Ládina …

„Ano.“

Zároveň se nabízí otázka, proč by mělo smrt Usámy bin Ládina mstít hnutí Taliban, a ne Al-Káida? To by naznačovalo, jako by v Pákistánu byl Taliban a Al-Káida jedno a totéž, což nejsou.

„Ano. Potvrzuje to tu skutečnost, že Taliban, Al-Káida a různé odnože Talibanu – afghánského Talibanu, pákistánského Talibanu při akcích často nespolupracují a často dělají akce, které spolu nesouvisí.“

Obává se Pákistán dalších útoků, případně většího rozšíření násilností?

„Určitě další akce lze předpovídat, protože bezpečností situace tady se mění ze dne na den. Nikdo však zatím nemůže předvídat, kde a kdy další teroristický útok vznikne.“

Jaký vliv na postoj pákistánské veřejnosti, většiny obyvatel, k boji proti terorismu může mít takovýto útok?

„Veřejnost rozhodně v drtivé většině odsuzuje tyto útoky, samozřejmě že jimi nejvíce trpí právě obyčejní lidé, kteří jsou oběťmi na masových shromaždištích, jestli jsou to trhy nebo mešity, a rozhodně tyto útoky se u veřejnosti nesetkávají s podporou. Veřejnost je zásadně odsuzuje,“ dodal český velvyslanec v Pákistánu Pavol Šepelák v Ozvěnách dne.

Pákistán pozastavil spolupráci se CIA

Ve Světě o jedné pak velvyslanec Šepelák hovořil i o tom, jak nedávný americký zásah proti Usámu bin Ládinovi poznamenal vztahy Pákistánu a Spojených států.

„Premiér Pákistánu dneska měl velice silné prohlášení, ve kterém kritizoval jednostrannou povahu americké akce, při které byl zabit bin Ládin, a rozhodně odsoudil narušení suverenity země. Prohlásil, že Pákistán nebude v budoucnu trpět obdobné jednostranné akce USA a přijme tvrdá odvetná opatření, i když tato opatření zatím nespecifikoval.“

„Oznámil pozastavení spolupráce zpravodajských služeb USA – CIA – a pákistánské vojenské zpravodajské služby ISI a požadoval, aby Spojené státy v budoucnu více spolupracovaly a převedly technologii bezpilotních letadel do Pákistánu, pokud chtějí konstruktivní spolupráci,“ uvedl český velvyslanec ve Světě o jedné.

Marika Táborská, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme