Pákistánem zmítá vlna protiamerických demonstrací

Pákistánská města zasáhla vlna protiamerických demonstrací. Policie v Karáčí zaútočila na islámské radikály demonstrující proti případnému americkému vojenskému útoku na Afghánistán. Čtyři lidé při policejní akci přišli o život, zranění utrpěli i policisté. Koalice několika desítek náboženských stran vyzvala na dnešek na celém území Pákistánu k pořádání demonstrací a konferencí s názvem "Smrt Americe" a ke generální stávce. Chtějí tak protestovat proti spolupráci pákistánských úřadů s USA při případných vojenských úderech na Afghánistán. Ten odmítá vydat Usámu bin Ládina, kterého Washington považuje za podezřelého číslo jedna ve vyšetřování teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu v Pákistánu Robert Mikoláš hlásí, že afghánský Taliban disponuje množstvím ručních zbraní, prostředky protivzdušné ochrany, raketomety a deseti stihačkami typu Suchoj. Hlavní zbraní je však znalost nepřístupného horského terénu.

Pákistánští militantní duchovní nesouhlasí s politikou prezidenta generála Parvíze Mušarafa, který se postavil za Spojené státy v jejich boji proti terorismu, a vyzývají obyvatele země, aby bránili islám. Afghánské vládní hnutí Taliban zopakovalo, že Úsamu bin Ládina Spojeným státům nevydá, pokud Washington nepřijde s důkazy o jeho podílu na útocích. Vyslanec Talibanu v Pákistánu prohlásil, že včerejší doporučení muslimských učenců, aby bin Ládin opustil Afgánistán, není zavazující. Podle některých zpráv už ale bin Ládin zemi opustil, představitelé Talibanu to však odmítli potvrdit.

Informaci, že Usáma bin Ládin už není v Afghánistánu, uvedl s odvoláním na bývalého pákistánského ministra vnitra Násrulláha Bábara pákistánský deník News. Podle listu opustil Ládin Afghánistán už v pondělí. To znamená ještě před schůzkou nejvýše postavených afghánských duchovních věnovanou jeho osudu. Afghánská protitalibánská opozice však tyto zprávy popírá.

Vyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf už také reagoval na projev amerického prezidenta George Bushe, kterého obvinil z rozdmýchávání celosvětové nenávisti. "Organizace spojených národů by měla zvážit poznámky amerického prezidenta, který řekl, že nadcházející válka by byla novou křížovou výpravou. To vyvolalo hněv muslimů po celém světě a vystavilo svět velkému nebezpečí," prohlásil.

Vojenský atašé afghánského exilového velvyslanectví v Dušanbe dnes pro Český rozhlas uvedl, že se mezinárodní terorista bin Ládin nachází nadále na území Afghanistánu. Atašé také zdůraznil, že protitalibánská, takzvaná severní, koalice poskytne všemožnou podporu jakémukoliv úsilí mezinárodního společenství v boji proti terorismu. Podle zpráv afghánské ambasády v Dušanbe očekávají v nejbližší době v Tádžikistánu i nového velitele vojsk severní koalice generála Mohammada Fachíma, jmenovaného do funkce po zavražděném veliteli Massúdovi.

Smrt Spojeným státům, ubráníme islám - tato hesla nejčastěji provolávají účastníci demonstrací, které probíhají na několika místech starého města. Některé ulice jsou kvůli tom uzavřeny, mnoho obchodů v jinak rušných částech je zabedňeno. Proti rozvášněnému davu jsou připraveni zasáhnout pákistánští policisté a vojáci ozbrojení obušky a štíty. O mimořádně napjaté situaci svědčí i to, že nad městem neustále přelétávají vojenské stíhačky, které údajně patrolují nad afghánsko-pákistánskou hranicí.

Stále častěji se ozývají výhrůžky proti zahraničním novinářům. Několik žurnalistů bylo dokonce napadeno, demonstranti zaútočili v Pešaváru poblíž pákistánsko afghánistánské hranice i na zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše. Pákistánské úřady proto vyzývají západní novináře, aby město opustili. Pešavár má něco přes milion obyvatel a 80 procent z nich jsou Afghánci. Ti pochopitelně stojí za teroristou Usámou bin Ládinem, který je pro ně svatým mužem.V tom je při dnešních bohoslužbách utvrzovali i militantní duchovní. "Za útokem proti New Yorku a Washingtonu nestojí bin Ládin, a proto pokud nás Američané napadnou, vyhlásíme svatou válku," zní téměř unisono z místních mešit. Podle duchovních je jasné, že za vším stojí Izrael. "Atentát provedli Židé, aby rozpoutali válku proti muslimům. "Usáma bin Ládin to neudělal, pokud ale Američané budou chtít bojovat, máme dost zbraní, ať už rakety nebo kalašnikovy," ozývá se při bohoslužbách. V samotném hlavním městě Islámábádu je zatím klid. Nikdo ale neví, co se stane až bohoslužby skončí.

"Plánovaný útok na Afghánistán je pouhým spiknutím proti islámu, budeme jej bránit do poslední kapky krve," prohlašovali účastníci čtvrteční protiamerické demonstrace několika tisíc studentů duchovní islámské školy v Pešaváru. Obyvatelé této příhraniční oblasti jsou navíc většinou Afghánci, a mnozí z nich přímo afghánské vládní hnutí Taliban podporují. Prostí lidé se však v celém problému vůbec nevyznají a nevědí vlastně, oč přesně jde. Slepě naslouchají, co jim při bohoslužbě řeknou duchovní. Jejich hlavní každodenní starostí je však spíše to, jak uživí svou rodinu. "Mám strach z toho, co se bude dít. Bojím se o rodinu, v posledních dnech navíc nemám téměř žádný výdělek," řekl Českému rozhlasu 40letý Sule Manša, prodavač ořechů v Pešaváru.

Usáma bin Ládin je pro mnohé Pakistánce svatý muž a pravý muslim. Proto jednoznačně stojí za ním. Podle představy jedné z hlavních fundamentalistických stran v zemi Džamá de Islámí Pakistán Ali Maudidího je nutné dát vládě najevo, že lidé jsou jasně proti Spojeným státům a všem, kdo je podporují. Tím se vlastně staví proti prezidentovi generálu Parvízimu Šarafovi. Džamád de Islám je navíc stranou, jejíž součástí je i extrémistická skupina Thavatval Iršád, která vyhrožuje vyhlášením svaté války proti pakistánským úřadům, snažícím se prosadit alespoň nějaké demokratické principy. Na území Pakistánu konkrétně v Kašmíru navíc operují dvě teroristické skupiny: Laškare Toi Ba, kterou založil sám Usáma bin Ládin, a Charkat al Mudžahidín, která je členem bin Ládinovy Světové islámské fronty džihádu proti Židům a křižákům. Pakistánští představitelé proto vyzývají občany, aby se nenechali radikály zmanipulovat.

Za uplynulé čtyři dny zatkli v Jemenu asi padesát mužů podezřelých se styků s hledaným teroristou Úsamou bin Ládinem. Stoupencům bin Ládina se v Jemenu přezdívá afghánští Arabové. Jedná se o válečné veterány, kteří společně s bin Ládinem bojovali v roce 1980 v Afghanistánu proti sovětským vojskům. Po vílce se tisíce bin Ládinových stoupenců vrátilo do Jemenu. Podle policie je značná část těchto válečných veteránů ve spojení s bin Ládinem a věnuje se teroristickému výcviku na odlehlých místech poblíž hlavního města Jemenu.

Státy střední Asie se připravují na příliv uprchlíků, který se očekává po plánovaném útoku Spojených států proti teroristům v Afghánistánu. Tak jako se obává příchodu tisíců běženců z Afghanistánu vedení Tádžikistánu, podniká kroky k jejich přijetí i Kyrgyzstán. Na rozdíl od Dušanbe, které chce přílivu uprchlíků zabránit, dnes Kyrgyzstán oznámil, že je připraven přijmout uprchlíky z Afghanistánu pokud dojde k útoku Američanů. Pomoc Kyrgyzstánu s péčí o běžence přislíbil i úřad vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky. Šéf migračního oddělení ministerstva zahraničí Turganbajev uvedl, že pokud Spojené státy zahájí akci proti teroristům v Afghanistánu, Kyrgyzstán svoji hranici neuzavře. Ve vztahu k zásahu proti základnám teroristů ale Kyrgyzstán bude přihlížet k názoru Moskvy.

Pobřežní stráž u ostrova Ikaria v Egejském moři dnes zadržela loď se 197 afghánskými uprchlíky na palubě. Dřevěný rybářský člun s ilegálními imigranty byl odtažen do přístavu na ostrově Samos. Tento týden jde o druhou velkou skupinu uprchlíků zadržených řeckým námořnictvem. V úterý byla na otevřeném moři mezi Řeckem a Itálií zadržena loď převážející na 300 iráckých Kurdů a Afghánců. Podle oficiálních statistik řeckého ministerstva obchodního loďstva se jen za letošek snažilo ilegálně proklouznout do Řecka na lodích 3296 uprchlíků.

Milan Kopp, Petr Voldán, Robert Mikoláš, Simona Hejlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme