Pákistánem zmítají protesty proti náletu na školu

Údajně kolem osmdesáti militantů zemřelo při včerejším útoku pákistánského letectva na madrasu, náboženskou školu, poblíž afghánských hranic. Madrasa měla mít napojení na teroristickou síť Al-Káidu a sloužit jako výcvikový tábor teroristů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardovaná islámská škola v Pákistánu | Foto: AFP

K armádní operaci došlo těsně před příjezdem britského prince Charlese a jeho ženy Camily do Pákistánu. Součástí jejich první cesty do země měla být i návštěva madrasy ve městě Pešavár. Po útoku na madrasu vypukly v oblasti operace i jinde v Pákistánu mohutné demonstrace proti prozápadní vládě a Spojeným státům.

Podle domorodců totiž při operaci přišli o život nikoliv militanté, ale civilisté - studenti a učitelé školy. Z bezpečnostních důvodů tak nakonec princ Charles návštěvu náboženské školy během pětidenní cesty po Pákistánu neuskuteční. Většina z britských muslimů má původ a příbuzné právě v této asijské zemi. Vláda v Islámabádu je důležitým spojencem Západu v boji proti terorismu.

Pákistánské tajné složky se v srpnu podílely na odhalení plánu bombového útoku na transatlantická letadla. Odlehlý okres Badžaur, ve kterém se uskutečnila akce pákistánské armády, sousedí s neklidnou afghánskou provincií Kunar a místní skupiny ozbrojenců jsou podezírány z pašování bojovníků, zbraní a dalších dodávek do Afghánistánu na podporu tažení afghánských povstalců proti americkým jednotkám.

Padesát pět povstalců včera zabili vojáci NATO v jihoafghánské provincii Zábul. V šestihodinové bitvě aliance přišla o jednoho příslušníka.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme