Pákistánská armáda svádí tuhé boje na hranicích s Afghánistánem

Pákistánská armáda zabila v tvrdých bojích na hranicích s Afghánistánem nejméně 65 ozbrojenců z teroristické sítě al-Káida. O život přišlo také přinejmenším dvacet vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf | Zdroj: ČTK

Ozbrojenci zaútočili v nastražené léčce na vojenský konvoj u obce Mir Ali v severním Vazíristánu, což je oblast, kde žijí rodové kmeny. Vojáci podnikli protiútok a nasadili i vrtulníky a bojová letadla. Armáda bojuje v nové vlně operací proti teroristům už čtvrtý měsíc.

Známý je přepad Červené mešity v hlavním městě, kde se zabarikádovaly stovky lidí, kteří požadovali vznik islámského státu podle práva šaría. Podle opozice to vše údajně jen podněcuje další ozbrojený odpor. V oblastech ovládaných kmeny už unesli a zadržují nejméně 225 vojáků.

Pákistán je spojencem Západu v boji proti terorismu. V zemi se čeká na verdikt nejvyššího soudu, zda jsou sobotní prezidentské volby platné. S převahou v nich zvítězil současný prezident a velitel armády Parvíz Mušaraf.

Dnes se zřítil jeden ze tří vrtulníků, které doprovázeli Mušarafa do pakistánské části Kašmíru. Při nehodě zahynuli čtyři vojáci, kteří byli na palubě. Prezident ovšem dorazil do cíle v pořádku. Mluvčí pákistánské armády vyloučil, že by se stroj stal terčem útoku.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme