Pákistánská armáda zaútočila na baštu Talibanu

Pákistánská armáda zaútočila na Jižní Vazíristán - baštu povstalců a teroristů. Vojenskou ofenzívu v této oblasti prý vláda plánovala od léta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánští vojáci ve městě Bannú | Zdroj: ČTK

Prudké boje v Jižním Vazíristánu se rozhořely hned poté, co vládní vojska hornatý region nedaleko hranice s Afghánistánem obklíčila ze tří stran.

V oblasti označované kvůli základně rebelů za nejnebezpečnější místo na světě bojuje 30 tisíc pákistánských vojáků proti zhruba 10 tisícům povstalců. Jak uvedla stanice BBC, na každé straně konfliktu už je několik desítek mrtvých.

Podle generála pákistánské armády Athara Abbáse se v tuto chvíli nedá říct, jak dlouho bude tažení v Jižním Vazíristánu trvat. Vojáci jsou podle jeho slov ale dobře vyzbrojeni.

Pákistán si touto ofenzívou proti rebelům získal respekt svých spojenců, včetně Spojených států. Americký prezident Barack Obama chce v příštích pěti letech poskytnout Pákistánu na boj proti teroru 7,5 miliardy dolarů.

Podle pozorovatelů s přípravou nynější ofenzívy souvisel i velký počet útoků v Pákistánu, které zasáhly především vojenské objekty v posledních 12 dnech a připravily o život desítky lidí.

Marika Táborská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme