Pákistánskou křesťanku propustili z vězení, řekl její právník. Zůstává ale v ochranné vazbě

Pákistánská křesťanka zproštěná před týdnem viny z rouhání vůči islámu byla propuštěna z vězení. Je ale v ochranné vazbě na bezpečném místě kvůli obavám, že by se mohla stát terčem útoku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na tři bezpečnostní zdroje. Jiná média během dne uváděla, že Asia Bibiová byla jen převezena do jiného vězeňského zařízení. Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku proroka Mohameda.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvobození křesťanky Asii Bibiové vyvolalo v Pákistánu vlnu demonstrací, na kterých se dav dožaduje veřejného oběšení ženy i soudce

Osvobození křesťanky Asii Bibiové vyvolalo v Pákistánu vlnu demonstrací, na kterých se dav dožaduje veřejného oběšení ženy i soudce | Foto: Faisal Mahmood | Zdroj: Reuters

Agentura AP dříve napsala, že žena i přes zproštění obvinění zůstává ve vězení, ale ve středu byla převezena do bezpečnějšího zařízení v Islámábádu. Agentura AFP dokonce tvrdila, že nelze očekávat, že by Bibiová byla v nejbližší době propuštěna.

Pákistán osvobodil křesťanku odsouzenou k smrti za rouhání. Islámští duchovní svolávají věřící do ulic

Číst článek

Tři bezpečnostní zdroje ale agentuře Reuters řekly, že Bibiová byla propuštěna z vězení ve městě Multán v provincii Paňdžáb.

Matka pěti dětí údajně byla letecky transportována na letiště poblíž pákistánského hlavního města Islámábádu. Vzhledem k tomu, že její život je v ohrožení, zůstává v ochranné vazbě, uvedly zdroje pod podmínkou anonymity.

Také právní zástupce Bibiové agentuře Reuters telefonicky z Nizozemska potvrdil, že jeho klientka už není ve vězení. „Mohu vám říct jen tolik, že byla propuštěna," řekl právník.

Převoz z provincie Paňdžáb do bezpečnějšího zařízení v Islámábádu provázela podle AP přísná bezpečnostní opatření. Silnice vedoucí na letiště střežili vojáci.

Výhrůžky smrtí pro Bibiovou i soudce

Rozhodnutí pákistánského nejvyššího soudu z minulé středy vyvolalo v Pákistánu demonstrace radikálních muslimů, kteří požadovali, aby žena byla veřejně oběšena.

Radikální muslimové protestují v Pákistánu druhým dnem proti osvobození křesťanky

Číst článek

Demonstranti, kteří kromě popravy Bibiové požadovali i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili, blokovali silnice spojující Islámábád s jinými velkými pákistánskými městy. Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi.

Vzhledem k této dohodě setrvávala Bibiová podle některých médií navzdory zproštění viny dál ve věznici.

Jeden z místních duchovních, který v roce 2009 obvinil Bibiovou z rouhání, se již minulý týden obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby osvobozující verdikt zvrátil. Islamistická strana Tehríke Labajk, která stála v čele protestů, varovala, že její přívrženci jsou připraveni se do ulic vrátit.

Azyl pro Bibiovou

Několik zemí nabídlo Bibiové azyl, mimo jiné Itálie, Francie či Španělsko. Italská vláda tento týden uvedla, že je připravena pomoci najít řešení, které by Bibiové „zajistilo budoucnost“.

„Udělám vše, co je v lidských silách, abych této ženě zabezpečil budoucnost,“ napsal na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini. Také italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je připraveno podniknout všechny kroky, o nichž by mohla vláda v této záležitosti rozhodnout.

„Těším se na setkání s ní a její rodinou v Evropském parlamentu, jakmile to bude možné,“ uvedl na twitteru předseda Evropského parlamentu Ital Antonio Tajani.

Italská katolická asociace ACS, která podporuje nejen Bibiovou, ale všechny perzekvované křesťany na světě, oznámila, že se na ni obrátil s prosbou o pomoc Asiin manžel. Ve videonahrávce zveřejněné na stránkách ACS Ašik Masíh prosí italskou vládu o pomoc s odjezdem ze země, protože jejich životní podmínky v Pákistánu jsou čím dál tím těžší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme