Pákistánská policie nadále pátrá po dvou unesených českých turistkách

Po dvou mladých Češkách, které ve středu zajali ozbrojenci v pákistánském Balúčistánu nedaleko hranic s Íránem, stále intenzivně pátrají speciální zásahové jednotky. Zatím se nepodařilo zjistit, kdo turistky unesl a kam. Podle neověřených spekulací však byly obě ženy odvezeny do sousedního Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán - příslušníci policejní jednotky nabíjejí zbraně (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

„Snažíme se po všech úrovních, po kterých to jde, získávat informace o osudu obou unešených Češek. Bohužel do této chvíle nemáme informace o tom, kdo stojí za únosem,“ přiblížila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová, jak pokračuje vyšetřování.

Česká strana spolupracuje s místními úřady. Podle Grohové vznikla krizová skupina na ministerstvu vnitra v Pákistánu a včera se sešel krizový štáb i na půdě ministerstva zahraničí.

„Oni to berou vážně. Vyšetřování probíhá, ale v podstatě prostě nebude rychlé. Tak to bylo i ve většině případů unesených zahraničních občanů. Tady bude potřeba velká trpělivost,“ upozornil český konzul Jaroslav Zamazal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová shrnuje informace o únosu českých turistek

České úřady jsou rovněž ve spojení s rodinami zadržených žen. Přátelé obou dívek vytvořili stránku na sociální síti Facebook, kde chtějí informovat o vývoji ve vyšetřování případu. Doufají také, že medializace napomůže pátrání.

„Na profilu budeme shromažďovat lidi, kterým na osudu děvčat záleží, budeme tam publikovat informace o tom, co všechno víme, co jsme se dozvěděli, budeme tam zároveň dávat informace o tom, jakým způsobem mohou lidé pomoci,“ vysvětlil kamarád ztracených dívek Michal Najman.

Pomoc je zatím prý jen morální. „V žádném případě nám v současné době nepůjde o vybírání peněz, protože vůbec nevíme, zda a jak budou potřeba,“ upřesnil Najman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Najman založil na síti Facebook iniciativu na podporu unesených dívek

Facebookový profil Hanka a Tonča Domů vznikl s vědomím rodin unesených turistek. Podle Najmana se pracuje na překladu do angličtiny i jazyka paštú.

„Aby ten příběh rezonoval nejenom Čechami, ale i v zahraničí. A i v místě, kde se to stalo, protože právě informace z místa mohou být klíčové,“ zdůraznil s tím, že na zítřek se chystá spuštění speciálních webových stránek.

Podle příbuzných prý turistky neriskovaly a na cestu se dlouho připravovaly. „Určitě nejhorší je nejistota, že nevíme, co s nimi je. Doufáme, že se potvrdí varianta, která zatím vypadá jako nejvíc optimistická, a to že se někdo ozve ohledně výkupného,“ dodala sestra zajaté ženy.

Cestu plánovaly a nechtěly na sebe upozorňovat, říká sestra unesené Češky

Číst článek

Neznámí pachatelé unesli Češky z minibusu, v němž cestovaly v doprovodu místního policisty do vnitrozemí Pákistánu. Řidič přepadeného vozidla prozradil pákistánské redakci rádia Svobodná Evropa, že únosci zamířili spolu s turistkami k pákistánsko-íránské hranici.

„Objevil se bílý pick-up a zastavil autobus. Dva z únosců byli v civilu, pět dalších mělo na sobě uniformy. Mysleli jsme si, že je to zdejší domobrana, která běžně kontroluje projíždějící autobusy. Se ženami mluvili asi pět minut anglicky. Rozhodně nepoužili násilí, dokonce mě požádali, abych jim vydal zavadla těch dívek. Potom odjeli,“ popsal muž průběh přepadení.

Podobné incidenty jsou v Balúčistánu časté, cizinci proto obvykle cestují s doprovodem. Motivem únosů bývá většinou výkupné, výjimkou ale nejsou ani politické požadavky.

Jaromír Marek, Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme