Pakistánské speciální komando zaútočilo na opevnění Červené mešity

Speciální komando pákistánských ozbrojených sil udeřilo proti opevnění okupované Červené mešity v Islámábádu. Během akce usilující o narušení obvodové zdi, které má umožnit záchranu stovek žen a dětí přítomných v areálu svatyně, přišel o život velitel komanda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojení studenti z pakistánské Červené mešity | Foto: AFP

Důstojníka zastřelili militantní islámští studenti místní madrasy, kteří v pravděpodobném počtu několika desítek mešitu kontrolují. Předtím jim pohrozil prezident Parvíz Mušaraf, že pokud se nevzdají, budou rozdrceni. "Vyzval jsem ty, kdo tam stále zůstávají, aby se vzdali a vyšli ven. Teď ale říkám, že ti, kdo zůstanou, budou zabiti," prohlásil Mušaraf.

Jemu samotnému přitom vzbouřenci hrozí zabitím. Před několika dny dokonce ostřelovali jeho letoun, když přelétal vojenskou základnu.

Pákistánská vláda, jejíž jednotky mešitu několik dnů obléhají, se ale snaží zabránit rozsáhlému krveprolití, které by mohl střet se zfanatizovanými radikály vyvolat. Ty totiž vládní představitelé obviňují z toho, že jim slouží přítomné ženy a děti jako živé štíty.

Vůdce radikálů Abdul Rašíd Ghází oznámil, že v nočních bojích přišlo o život na 300 jeho stoupenců, převážně žen. Dosud ale mluvil o tom, že vládní jednotky zabily v jeho řadách kolem osmdesáti osob. Vláda trvá na počtu okolo dvaceti mrtvých.

Vůdce militantů zároveň prohlásil, že skupina preferuje mučednickou smrt před kapitulací. Ghází sice připustil možnost odevzdání zbraní, v úvahu ale podle něho nepřipadá uvěznění jeho bojovníků.

Adam Weiss, Vilém Janouš, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme