Pákistánské ulice ovládlo násilí

Pákistánem zmítá násilí. Opozice se s vládou dohaduje nejen o budoucích volbách, ale také o tom, jak vlastně Bénazír Bhuttová zemřela. Vládní verze zní: zranila se, když se pokoušela skrýt v autě, na které pálil útočník. Přitom se prý uhodila do hlavy o posuvnou střechu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Islamabádu | Zdroj: ČTK

Tuto verzi ale odmítají její straničtí kolegové a tvrdí, že na těle pakistánské političky byly střelné rány. Viděla je i mluvčí Bhuttové, která její tělo omývala před pohřbem. K tomu, že byla Bhuttová zastřelena, se přiklání i její přítelkyně a členka strany Sherry Rehmanová, která s ní v době neštěstí cestovala v autě.

"Viděla jsem její zranění i průstřely. Kulka zasáhla zadní část hlavy a vyletěla přední. Bénazír krvácela tak intenzivně, že jsme ji museli přenést do mého auta, které je dosud celé od krve," upřesnila Rehmanová.

V ulicích pakistánských měst propukají další nepokoje. Zahynulo při nich už více než 40 lidí. Jsou také stovky vyrabovaných obchodů, bank a nádraží. Škody se odhadují na několik desítek milionů dolarů. Nejméně stovka vězňů uprchla z věznic. Prezident Parvíz Mušaraf nařídil armádě, aby proti rabujícím davům tvrdě zakročila.

Proti obvinění, že na Bhuttovou spáchala atentát, se ohradila pakistánská odnož al-Káidy. Dodržujeme určité kmenové zvyky, na ženy proto neútočíme, oznámil její tamní mluvčí. Pákistánská vláda ale na podílu al-Káidy na útoku trvá, stejně jako americké výzvědné služby.

Americké a pákistánské zpravodajské služby upozornily, že atentát na Bénazír Bhuttovou má odstartovat nepokoje v Pákistánu, ale také v Afghánistánu. Islamisté z Talibanu a al-Káidy tak chtějí paralyzovat spojence Západu v regionu.

Tyto informace získala americká média z tajné naléhavé porady, kterou svolal se svými bezpečnostními poradci prezident Bush. Vražda Bénazír Bhuttové má zastrašit umírněné islámské politiky, aby nevystupovali proti Talibanu. Fundamentalisté také podněcují útoky na banky a obchody, aby rozvrátili ekonomiku v Pákistánu.

Alexandr Pícha, Vilém Janouš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme