Pákistánské úřady tvrdí, že o pobytu bin Ládina neměly tušení

Zabití Usámy Bin Ládina americkým komandem v Pákistánu vyvolává téměř po dvou dnech další otázky. Především, zda Islamabád věděl o úkrytu nejhledanějšího muže světa. A zda se na jeho ochraně podílela tamní tajná služba. Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí tyto spekulace striktně odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecký snímek poskytnutý CIA - komplex budov, kde byl později zabit Usáma bin Ládin

letecký snímek poskytnutý CIA - komplex budov, kde byl později zabit Usáma bin Ládin | Zdroj: ČTK

Podle komentátorů ale nelze toto tvrzení brát vážně. Pákistánští politici totiž často hrají dvojí roli. Mluví pro to i fakt, že nápadný úkryt nejhledanějšího teroristy světa nestál v divokých horách pákistánsko-afghánského pomezí, ale v blahobytném Abbottábádu, jen pár desítek kilometrů od hlavního města. Na dohled od armádní akademie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli Pákistánu v dění okolo Usámy bin Ládina mluvil na Rádiu Česko Jaroslav Kalfiřt, zástupce velvyslance ČR v Pákistánu

O spojení pákistánské tajné služby s teroristy se spekuluje dlouho, nahlas to řekla už před rokem americká ministryně zahraničí Clintonová. Členy pákistánské vlády tehdy obvinila, že kryjí Usámu bin Ládina.

Dnes ale Hillary Clintonová mluví trochu jinak. Podle ní několikaletá spolupráce USA s Pákistánem v boji proti terorismu výrazně přispěla k tažení proti al-Káidě.

„A tato spolupráce nás dovedla na stopu Usámovi bin Ládinovi a k areálu, kde se skrýval. Pro nás bylo důležité spolupracovat s pakistánskými úřady tak úzce, jak jen jsme mohli. A tak to také zůstává i do budoucna,“ dodala Clintonová.

Také Pákistán se brání nařčení, že by kryl teroristy. Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaráf prohlásil, že pro Pákistán i zbytek světa je dopadení bin Ládina dobrým krokem, ale dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli Pákistánu na zabití Usámy bin Ládina mluvil na radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Americké jednotky překročily hranici a porušili tím pákistánskou suverenitu. Pákistánci jsou na to citliví. To se nemělo stát.“

„Zpočátku jsme si mysleli, že se jednalo o spolupráci mezi USA a pákistánskou armádou a jejími tajnými službami. V pondělí odpoledne ale ministerstvo zahraničních věcí v Islamabádu překvapivě vydalo prohlášení, ve kterém potvrdilo smrt bin Ládina, ale zároveň nepotvrzují jakoukoliv účast pákistánské strany na tomto aktu. Pákistán se tím od tohoto kroku distancuje,“ říká Jaroslav Kalfiřt, zástupce velvyslance ČR v Pákistánu.

„Zkusme uvěřit tomu, že pákistánský prezident o pobytu Usámy bin Ládina nevěděl. Ale co z toho vyplývá? Že pákistánská vláda a její podřízené složky jsou nekompetentní,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Druhá možnost je to, že Pákistán o pobytu bin Ládina věděl, ale z důvodů, které se dají odhadnout, si to nechal pro sebe. Pákistán totiž nemá zájem na tom, aby v Afghánistánu vládl režim, který je vůči němu nepřátelský a zároveň je přátelský k Indii. Indii se snaží oslabovat či zachovávat jistou rovnováhu. S tím jde ruku v ruce to, že občas skrytě, někdy méně skrytě, podporuje síly, které jsou nepřátelské vůči afghánskému režimu a někdy i vůči Američanům,“ pokračuje Slezák.

Jaromír Marek, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme