Pákistánskou metropoli Islámábád zasáhlo další zemětřesení

Další silné otřesy postihly pákistánské hlavní město Islámábád. Podle geologů měly otřesy sílu 5,6 stupně Richterovy škály a epicentrum asi 135 kilometrů severně od Islamábádu. Mezitím pokračují záchranné práce po sobotním zemětřesení, které usmrtilo desetitisíce lidí. Několik milionů dalších připravilo o střechu nad hlavou. Problémem je nadále doprava pomoci postiženým - komplikují ji sesuvy půdy, nedostatek vrtulníků, počasí i všudypřítomný chaos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři a vojáci hledají | Zdroj: ČTK

Tradiční rivaly - Pákistán a Indii - přivedlo ke spolupráci ničivé zemětřesení ve sporné oblasti Kašmíru. Odstraňování následků katastrofy, která si vyžádala nejméně 23 tisíc obětí, stále probíhá na mnoha místech pomalu a chaoticky. Postiženým oblastem pomůže také Česká republika. Včera o tom rozhodla vláda.

Těsnou spolupráci navázala Indie s Pákistánem. Spojilo je odstraňování následků zemětřesení. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf ale v projevu k národu uvedl, že země nemá kapacity, aby na neštěstí takového rozsahu reagovala efektivněji.

"Indický premiér byl tak laskavý, že mi zavolal a nabídl veškerou možnou pomoc. Jsme mu vděční. Indickou pomoc v jisté formě jsme přijali a informovali jsme je o tom," oznámil Mušaraf.

Indičtí vojáci tak například překročili takzvanou kontrolní linii rozdělující Pákistánem a Indií kontrolované oblasti Kašmíru, aby pomohli Pákistáncům vybudovat přístřeší. Jak uvádějí zpravodajové na místě, za jiných okolností by překročení hranice nevyhnutelně vedlo ke krveprolití.

Česká vláda schválila humanitární pomoc

25 milionů korun na pomoc Pákistánu a 200 milionů pro jihovýchodní Asii postiženou loňským zemětřesením. Takovými částkami se český stát zavázal přispět k odstranění následků dvou posledních nejničivějších zemětřesení. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvedl:

"V České republice v současné době je vyhodnoceno 33 projektů, které předložily jednotlivé české firmy. Vláda schválila pro tyto projekty částku 200 miliónů korun. Tyto prostředky budou součástí rozpočtového rámce roku 2006."

Podle oficiálních údajů si přírodní katastrofa v indické a pákistánské části Kašmíru vyžádala 24 300 obětí, konečnou bilanci ovšem úřady odhadují až na 40 000.

Martin Drtina, Marián Vojtek, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme