Pákistánský exprezident Mušaraf je obviněn z podílu na vraždě bývalé premiérky Bhuttové

Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je obviněn v souvislosti s vraždou expremiérky Bénazír Bhuttové. Obvinění si vyslechl před soudem v Rávalpindí, poté byl případ odložen na 27. srpen. Politička a Mušarafova dlouholetá kritička zemřela v prosinci 2007 při sebevražedném bombovém útoku islamistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf | Zdroj: Reuters

Mušaraf, který byl tehdy prezidentem, je podezřelý, že opoziční vůdkyni Bénazír Bhuttové nezajistil dostatečnou ochranu. Obžaloba má celkem tři body. Žalobci viní Mušarafa z vraždy, ze spiknutí za účelem vraždy a z usnadnění vraždy.

Spolu s Mušarafem soud obvinil šest dalších osob. Právnička exprezidenta Afša Ádilová tvrdí, že žalobci zatím nemají žádné pádné důkazy a obvinění je politicky motivované. Mušaraf už loni na podzim v rozhovoru pro CNN prohlásil, že bezpečnost Bénazír Bhuttové byla zajištěná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka zahraniční redakce Českého rozhlasu Helena Berková v Odpoledním Radiožurnálu mluvila o obviněních exprezidenta Pákistánu Mušarafa

Ovšem vyšetřovatelé OSN v roce 2010 ve zprávě uvedli, že smrti Bhuttové se dalo zabránit a že se to tehdejší Mušarafově vládě nepodařilo. Bhuttová si tehdy chtěla najmout americkou ochranku, ale pákistánské úřady jí to údajně neumožnily. Jednala prý s americkou firmou Blackwater.

Bhuttová se na podzim roku 2007 vrátila do vlasti z osmiletého dobrovolného exilu a kandidovala ve volbách za svou Pákistánskou lidovou stranu, kterou založil její otec.

Pocházela z politicky angažované rodiny. Vystudovala filosofii, ekonomii a politologii na Harvardově a Oxfordské univerzitě a stála v čele Pákistánské lidové strany, kterou v 60. letech založil její otec Zulfikár Alí Bhutto. V sedmdesátých letech byl prezidentem, později premiérem.

Vyšetřování smrti Bhuttové trvá už šest let

V roce 1977 se ale v Pákistánu odehrál nekrvavý puč generála Muhammada Zijáula Haka. Bhutto byl obviněný, že nařídil vraždu jednoho politického protivníka, a v roce 1979 byl popraven. Prezident Hak zemřel v roce 1988 při leteckém neštěstí a spekulovalo se, že v tom měl prsty některý z jeho politických odpůrců.

Benazir Bhuttová | Foto: Wikimedia

Historii tohoto období Pákistánu popisuje Salman Rushdie v románu Hanba. Politický boj v Pákistánu se nevede v rukavičkách. Generál Mušaraf během puče v roce 1999 odstranil tehdejšího premiéra Naváze Šarífa, který je opět premiérem a už se v parlamentu nechal slyšet, že Mušaraf by měl být kvůli tomu obviněný z velezrady.

Vyšetřování smrti vůdkyně opozice Bhuttové trvá už šest let. Bývalý prezident se letos vrátil do vlasti po několikaletém dobrovolném exilu. Chtěl kandidovat ve volbách, ale soud mu to zakázal a od dubna je Mušaraf v domácím vězení.

Helena Berková, Tea Turk, mka, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme