Pákistánský prezident je v Evropě, hrozí mu údajně teroristický útok

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je v Evropě. Španělsko varovalo země, do kterých míří, před možným teroristickým útokem. Před několika dny totiž zadržela policie v Barceloně skupinu podezřelých radikálních Pákistánců vlastnících materiál a vybavení pro přípravu výbušnin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf přicestoval do Evropy | Foto: AFP

Prezident Mušaraf začíná své evropské turné dnešní návštěvou Bruselu. Pákistánská hlava státu míří do centrály NATO. Tématem jednání s generálním tajemníkem aliance Jaap de Hoop Schefferem bude podle očekávání situace na neklidné pákistánsko-afghánské hranici. NATO má v Afghánistánu desítky tisíc vojáků a v Pákistánu hledají zázemí příslušníci bývalého vládního hnutí Taliban.

Parvíz Mušaraf se ale setká také s představiteli Evropské unie a promluví v Evropském parlamentu. Večer odlétá pákistánský prezident do Francie. V dalších dnech má v plánu návštěvu Velké Británie a Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Pákistán se po zavraždění opoziční političky Bénazír Bhuttové 27. prosince 2007 ocitl v politické krizi. Parlamentní volby, původně plánované na 8. ledna, byly volební komisí kvůli násilnostem a nepokojům po atentátu na hlavní opoziční vůdkyni posunuty až na 18. února. Bhuttové Pákistánská lidová strana, v jejímž čele stojí devatenáctiletý syn zesnulé političky Bilavál, odklad nechtěla, protože krátce po aktu byla jednoznačným favoritem voleb.

Bhuttová se do Pákistánu vrátila loni v říjnu, aby kandidovala v parlamentních volbách, v nichž měla podle mínění analytiků největší šanci zvítězit a stát se příští pákistánskou premiérkou. Atentát znovu probudil strach o budoucnost země, která je jadernou mocností a kde armáda již několik let bojuje proti islámským radikálům.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme