Pákistánský prezident Zardárí v Rusku jedná o boji proti terorismu

Týden po zabití Usámy bin Ládina je na návštěvě Moskvy pákistánský prezident Asif Zardárí. S ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem bude jednat o boji proti terorismu i ekonomické spolupráci. V předvečer návštěvy ruský prezident poprvé komentoval zabití vůdce sítě Al Káida Usámy bin Ládina, které označil za přínos pro bezpečnost Ruska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv | Zdroj: Reuters

Ruský prezident má za to, že se likvidace Usámy bin Ládina přímo odrazí na bezpečnostní situaci v Rusku. Den před rozhovory s pákistánským protějškem Asifem Zardárím Dmitrij Medvěděv varoval, že síť Al Káida je aktivní i na území Ruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rusko-pákistánských vztazích mluvil na Rádiu Česko bývalý český pakistánsko-afghánistánský velvyslanec Petr Přibík

Moskva dlouhodobě tvrdí, že povstalci, s nimiž se bezpečnostní složky potýkají na severním Kavkaze, jsou napojeni na mezinárodní teroristickou síť.

Oba prezidenti by kromě boje proti terorismu měli jednat ale také o ekonomické spolupráci a energetice. Rusko má zájem zapojit se do projektu, který počítá s dodávkami energie do Pákistánu ze zemí střední Asie přes Afghánistán.

„Návštěva byla smluvena již před likvidací bin Ládina, což je velmi důležité. Nebyla odložena, protože by mohl vzniknout chybný dojem, že situace v Pákistánu je tak nebezpečná, že si nemohli dovolit, aby ho opustila hlava státu a jela někam na návštěvu,“ říká bývalý český pakistánsko-afghánistánský velvyslanec Petr Přibík.

„Rusové mají strach z toho, že v bývalých středoasijských sovětských republikách poroste islamismus, který se dostane do evropské části Ruska. Zároveň se Rusové snaží domluvit, jak ještě více omezit putování drog,“ pokračuje Přibík.

Vztahy mezi Ruskem a Pákistánem jsou podle Přibíka zatím chladné: „Rusové sice drží v Islamabádu obrovskou ambasádu podobnou pevnosti, ale nemají do čeho píchnout, protože velké obchodní styky a jejich prohlubování by se vždy dělaly na úkor Moskvy, protože Pákistán dělá vždy dluhy. Chtějí být ale uznáni za velmoc s regionálním vlivem.“

Věděl Pákistán o bin Ládinovi?

Na pakistánské představitele se v posledních dnech valí kritika či spíše podezření, že věděli o úkrytu vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, kterého minulý týden v pákistánském Abbottábádu zabilo americké komando.

Také podle náměstka afghánského ministra zahraničí Džavída Lodina pakistánští představitelé o bin Ládinovi věděli:

„Nevím, v jaké míře byli civilní členové pákistánské vlády informováni o přítomnosti Usámy bin Ládina v Abbottábádu, ale ze zkušenosti musím říct, že ho tam vlastně umístila armáda.“

Podle něj se dá nyní Pakistánu jen těžko věřit: „Důvěrou v Pákistán to od základů otřáslo. Myslím, že už to není otázka důvěry, protože to, co jsme viděli v Abbottábádu, je kritický předěl. Teď už se nemůžeme ptát, zda se Pákistánu dá věřit, ale jak k němu vlastně máme přistupovat. Spolupráce s pákistánskou civilní vládou není problém, myslím, že i prezident Zardárí sdílí naše obavy, protože problém je vojenský establishment v Pákistánu.“

Lenka Kabrhelová, Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme