Pákistánský voják zemřel při přestřelce na indicko-pákistánské hranici

Během přestřelky na hranici Indie s Pákistánem zemřel pákistánský voják. Obě strany se přou o to, kdo konflikt vyprovokoval. Incident se odehrál na kontrolním stanovišti Savan Patra v himálajské části sporné oblasti Kašmíru. Podle pozorovatelů může zvýšit napětí mezi oběma jadernými mocnostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánští vojáci | Zdroj: Reuters

Podle dostupných informací začala pákistánská armáda ostřelovat území Indie, granáty dopadaly i do blízkosti vesnic, které v oblasti jsou. Indie měla opětovat palbu z ručních zbraní. Její armáda zabila jednoho pákistánského vojáka a dalšího zranila. Přestřelka přes společnou hranici trvala několik hodin.

Pákistán tvrdí, že indičtí vojáci zaútočili na jeho vojenské stanoviště. Indická strana prohlašuje, že její vojáci stříleli až poté, co Pákistán ostřeloval z děl indickou stranu hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti přestřelky na indicko-pákistánské hranici přiblížil redaktor Jaromír Marek.

Mluvčí indické armády v Kašmíru Bridžiš Pandaj prohlásil, že „pákistánští vojáci spustili nevyprovokovanou palbu a stříleli z děl a automatických zbraní na indická stanoviště“.

Bombardování podle něj zničilo civilní dům na indické straně. „My jsme odpověděli jen s využitím malých palných zbraní. Jsme přesvědčeni, že z jejich strany šlo o pokus usnadnit průnik ozbrojenců,“ dodal mluvčí.

Indie často viní Pákistán, že do indické části Kašmíru posílá ozbrojence podporující místní separatisty. To ale Pákistán popírá.

Že by měl incident výrazně zhoršit vztahy obou jaderných mocností, je spíše nepravděpodobné. V loňském roce došlo celkem k pětasedmdesáti případům porušení příměří mezi Indií a Pákistánem, při nichž zahynulo osm lidí.

Kašmír představuje sporné území od nezávislosti roku 1947. Dvě ze tří válek spolu Indie a Pákistán vedly právě kvůli této horské oblasti.


Zvětšit mapu

Zajímavé je, že právě dnes se v hlavním městě Indie Díllí odehraje třetí kriketové utkání mezi Indií a Pákistánem, o kterém se mluví jako o kriketové diplomacii.

Jaromír Marek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme