Pákistánským Láhaurem jezdí růžová rikša. Řídí ji a vozí se v ní pouze ženy

Ženám v pákistánském velkoměstě Láhaur došla trpělivost s osaháváním, flirtováním a vůbec s obtěžováním v městské dopravě. Místní nezisková organizace proto uvedla do provozu první rikšu, do které muži nesmí. Vozí se v ní a řídí ji pouze ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zara Aslamová u své rikši

Zara Aslamová u své rikši | Zdroj: Reuters

Rikša paní Nasímové je na první pohled jiná než ostatní. Kabinka pro zákazníky, kterou táhne na mopedu, je totiž natřená pronikavě růžovou barvou a hlavně - rikšu řídí žena.

„Ženy se tu potýkají s obtěžováním, kdykoliv se vydají do veřejného prostoru nebo chtějí použít městskou dopravu. Mnoho z nich ji raději nepoužívá, aby neriskovaly. Muži je obtěžují, když čekají na autobus, rikšu. Nejvíc nebezpečné jsou taxíky," říká Zara Aslamová.

Aslamová, šéfka místní pobočky americké neziskové organizace EPF, přišla s myšlenkou rikši pouze pro ženy, protože sama jako studentka v rikše jednou jen o vlásek unikla únosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pákistánské růžové rikše, která vozí pouze ženy, zjišťoval podrobnosti Viktor Daněk

Obtěžováním žen je Pákistán proslulý – podobně jako Indie nebo Bangladéš. Přezdívá se mu eufemisticky Eve Teasing, tedy škádlení nazvané po biblické první ženě Evě, které začíná zdánlivě nevinným skládání komplimentů a pískáním, ale přes osahávání v tlačenici a vulgární návrhy se může v extrémních případech zvrhnout až ve znásilnění.

Za obscénnosti sice hrozí vězení, ženy jsou ale většinou nuceny se bránit samy. Rikša pro ženy je způsob, jak se nechtěnému kontaktu s muži vyhnout úplně. Paní Aslamové ale chybí na další rikši peníze.

„Oslovujeme lidi a prosíme o pomoc. Rikšu ženám nedarujeme, musí ji ze svého výdělku postupně splatit. Peníze tak můžeme znovu investovat na další rikši a dostat tak na silnice více žen,“ vysvětluje.

Zara Aslamová u své rikši | Foto: Reuters

V provozu je zatím jen jedna růžová rikša. Stála 300 tisíc rupijí, tedy v přepočtu asi 77 tisíc korun. Do konce roku by ale paní Aslamová ráda poslala do ulic Láhauru nejmíň 25 rikš, stejně růžových jako je ta první.

„Ženy naši rikšu milují. Prolomila tady ledy, zničila celé to stigma, že ženy nemohou pracovat jako řidičky. Lidé vidí rikšu, kterou řídím já nebo moje dvě kolegyně. Jsme ve všech zprávách," říká paní Aslamová.

Podle ní budou růžové rikši pro mnoho žen i vítaným zdrojem obživy. Její organizace EPF se proto chystá ženám v Pákistánu pomoct i se získáním řidičského průkazu.


Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme