Paksas nemůže kandidovat v prezidentských volbách

Bývalý litevský prezident Rolandas Paksas má definitivně uzavřenou cestu ke kandidatuře v předčasných volbách. Paksase poslanci litevského parlamentu odvolali z funkce pro porušení ústavy a prezidentské přísahy na počátku dubna. Ústavní soud teď potvrdil, že zákon, který takto odvolaným hlavám státu zakazuje se znovu ucházet o prezidentský úřad, je v platný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Foto: Pavel Novák

Nově schválený zákon, který odvolanému prezidentovi znemožňuje po dobu 5 let znovu kandidovat, přijali poslanci litevského Sejmu až po sesazení Paksase. Příznivci bývalého prezidenta podali k ústavnímu soudu žalobu, aby ten přezkoumal, jestli zákon není v rozporu s Ústavou. Soud došel k závěru že není, a Rolandas Paksas se tak nemůže předčasných prezidentských voleb vypsaných na 13. června zúčastnit. Už dříve ho jako kandidáta odmítla zaregistrovat Ústřední volební komise.

O prezidentské křeslo se tak bude ucházet 5 kandidátů. Největší šance má Paksasův předchůdce 78letý Valdas Adamkus. Paksas ale nehledě na rozhodnutí soudu dál pokračuje ve své kampani. Jezdí hlavně na venkov a vesničanům slibuje život v bezpečí a blahobytu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme