Morawiecki oznámil, že ani Polsko ‚velmi pravděpodobně‘ nepodepíše pakt OSN o migraci

Polsko pravděpodobně rovněž ustoupí od připravovaného globálního paktu Organizace spojených národů o migraci. Ve Varšavě to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Pakt nepodporuje například ani český premiér Andrej Babiš.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Zdroj: Úřad vlády

„Je velmi pravděpodobné, že stejně jako Rakousko, Česká republika a USA nebudeme součástí tohoto globálního paktu OSN,“ sdělil podle agentury PAP předseda polské vlády Morawiecki novinářům. „Jsme přesvědčeni, že naše pravidla, naše svrchovaná pravidla a ochrana hranic a kontrola migrace jsou pro nás naprostou prioritou,“ dodal.

Babiš navrhne, aby Česko nepodepsalo pakt OSN o migraci. ‚Mně se nelíbí,‘ řekl ve sněmovně

Číst článek

Šéfka německé vlády naopak pakt ocenila. Řekla, že na jeho vypracování se Berlín aktivně podílel a zůstává jeho zastáncem. Tato dohoda „zdůrazňuje svrchovanost států“ v otázkách migrace a je základem pro legální pohyb kvalifikované pracovní síly nebo pro přesídlení z humanitárních důvodů, uvedla podle agentur Merkelová.

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé Spojených států, Rakouska a Maďarska. Babiš tento týden na schůzi české Poslanecké sněmovny prohlásil, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo; vláda by o tom měla jednat příští týden. Podle Babišových slov pakt stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a jeho ustanovení umožňují rozdílný výklad.

Naproti tomu slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dal po dnešním jednání v Bratislavě s českým protějškem Tomášem Petříčkem najevo, že slovenská diplomacie pakt podporuje.

Důrazně negativní postoj své vlády k paktu dnes zopakoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. V dopise zaslaném vysokým představitelům OSN podle agentury MTI napsal, že Maďarsko nepodporuje „výměnu obyvatelstva mezi kontinenty“ kvůli obavě z toho, že „to povede k vytváření paralelních společností a ke zvýšení hrozby terorismu“. "Migrace by měla být zastavena, a ne organizována," zdůraznil ministr.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince. Dokument mimo jiné definuje migraci jako základní lidské právo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme