Pál Schmitt se stal novým maďarským prezidentem

Maďarští poslanci zvolili podle očekávání nového maďarského prezidenta. Stal se jím kandidát vládní strany Fidesz Pál Schmitt, který dostal 263 hlasů, tedy od více než dvou třetin poslanců. Byl tak zvolen již v prvním kole. Nový prezident také hned složil přísahu. Do úřadu nastoupí 5. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový maďarský prezident Pál Schmitt | Zdroj: ČTK

Ve svém prezentačním projevu nový prezident naznačil, že jako hlava státu nebude protiváhou vlády, ale bude se snažit být vyrovnávající silou na maďarské vnitropolitické scéně. Chce přispět k semknutí Maďarů z celého světa a k posílení jejich citových i právních vazeb k Maďarsku.

Pál Schmitt, který ve funkci nahradí začátkem srpna László Sólyoma, byl do svého zvolení předsedou maďarského Národního shromáždění. Jde o kandidáta vládní strany Fidesz, která má v parlamentu více než dvoutřetinovou většinu.

Schmitta lze podle pozorovatelů označit za člověka blízkého premiérovi Viktoru Orbánovi a dá se očekávat, že nebude klást překážky vládě. Sám Schmitt prohlásil, že nemíní být protiváhou vlády, ale motorem jejího legislativního rozletu.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme