Konference v Palermu má pomoci ke stabilizaci Libye. Podle Babiše je to pro Evropu zásadní věc
V Palermu v úterý začala hlavní část dvoudenní mezinárodní konference o Libyi, které se ale neúčastní hlavní hráči světové politiky včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona či německé kancléřky Angely Merkelové. Českou republiku zastupuje premiér Andrej Babiš.
Do Palerma přicestoval i generál Chalífa Haftar, který na úkor libyjské vlády uznávané OSN ovládá východ země, samotné konference se ale nezúčastní.
Konference začala v pondělí večeří, kterou hostil italský premiér Giuseppe Conte. V úterý jednání pokračuje hlavním setkáním, které začalo se zhruba hodinovým zpožděním okolo 12.00 SEČ. Debata byla původně naplánována na dvě hodiny se závěrem ve 13.00 SEČ. Žádné konkrétní výsledky se v úterý neočekávají, i tak je ale schůzka vnímána jako krok k budoucí politické stabilizaci země.
Velký zátah proti pašerákům lidí. Libye vydala přes 200 zatykačů
Číst článek
„Uvidíme, s čím přijde italský premiér Conte,“ řekl Babiš českým novinářům před pondělní večeří. Uklidnění situace v Libyi ale považuje za klíčové pro Evropskou unii.
Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 dosud nevzpamatovala z chaosu. Generál Haftar, který disponuje značnou vojenskou mocí, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže v Tripolisu, jenž ovšem má podporu OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.
První setkání rivalů
O Haftarovi se dlouho spekulovalo, že do Palerma nepřijede. Sám Haftar tvrdil, že na Sicílii neodletí kvůli účasti Kataru, který obvinil z podpory terorismu. V pondělí nakonec generál přicestoval, plenární debaty se dnes ale neúčastní, místo toho má naplánovanou sérii bilaterálních jednání.
Haftar a Sarrádž se podle informací Reuters sešli. Bylo to první takové setkání obou rivalů od květnové konference v Paříži.
Znesvářené libyjské strany se v Paříži dohodly, že 10. prosince uspořádají volby, aby se politický pat vyřešil. Hlasování se ale bude konat nejdříve v nadcházejícím roce.
Za problém palermského setkání komentátoři považují neúčast hlavních světových aktérů, které analytici považují za klíčové pro stabilizaci Libye. Za Evropskou unii je zde šéfka diplomacie Federica Mogheriniová, lídři vlivných evropských zemí ale chybí. V Palermu je také zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé.