Palestina 2012: Uznání v OSN a vliv Hamásu rostl

Zatímco mírový proces mezi Izraelem a Palestinci ani v uplynulém roce nepokročil ani o krok, na síle opět nabralo hnutí Hamás vládnoucí v Gaze - tedy organizace, kterou chtěli někteří izraelští politici ještě nedávno svrhnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident palestinské autonomní správy Mahmúd Abbás na půdě OSN

Prezident palestinské autonomní správy Mahmúd Abbás na půdě OSN | Zdroj: Reuters

Mezinárodní uznání Palestiny za nečlenský stát OSN mělo v listopadu možná jenom symbolický význam, přesto bylo výmluvnou událostí o stavu izraelsko-palestinského mírového procesu.

Ten je už čtyři roky mrtvý. A právě tím Palestinci zdůvodnili, proč se vydali do Valného shromáždění OSN.

Izrael za to podrobil své palestinské partnery zdrcující kritice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček se ohlíží za palestinským rokem 2012

Na síle ale mezitím znovu nabralo hnutí Hamás, které se přitom Izrael a mezinárodní společenství snažily pět let odsunout do naprosté izolace.

„Hamás má pásmo Gazy pod naprostou kontrolou. A Izrael několika důvodů nemůže nebo není schopen ho svrhnout,“ říká Anat Kurzová, hlavní výzkumnice telavivského Institutu pro studie národní bezpečnosti.

„Izraelští vůdci také zjevně došli k závěru, že nikdo nedokáže předpovědět, co by se v Gaze po svržení Hamásu stalo,“ myslí si Kurzová a pokračuje:

„Izrael prostě shledal, že jedině Hamás dokáže toto velmi výbušné území udržet pod kontrolou.“

Politický vůdce Hamásu Chálid Mišal měl nedávno triumfální projev, když po 45 letech v exilu navštívil Palestinu, konkrétně právě pásmo Gazy.

Prohlásil, že se tak znovu narodil. A dalším narozením prý pro něj bude osvobození celá Palestiny, do které počítá i dnešní Izrael.

Hamás – teroristická organizace?

I kvůli takovým postojům Izrael považuje Hamás za teroristickou organizaci, se kterou odmítá jednat. Alespoň navenek.

„Ve skutečnosti se izraelský postoj k Hamásu postupně mění. Jednání už dávno začala. Nejsou přímá, je to přes egyptské prostředníky. Mezi Izraelem a Hamásem už se domluvilo popuštění zajatého vojáka Šalita,“ říká politoložka Kurzová.

„Dále příměří po válce před čtyřmi lety, i po nedávném konfliktu. Vlastně i při zásobování Gazy je Izrael v každodenním kontaktu s palestinskými úředníky napojenými na Hamás,“ upozorňuje izraelská politoložka Anat Kurzová.

Lídr Hamasu Chálid Mišal v Palestině | Foto: ČTK/AP, Hatem Moussa

Tvrdí, že posilování Hamásu nahrává i krach mírového procesu mezi Izraelem a Západem podporovanou vládou prezident Abbáse.

Islamisté se podle ní stávají v očích mnoha Palestinců jedinou silou, které může jejich zájmy posunout kupředu.

„Největším selháním Izraele vůči Palestincům je, že ani v uplynulém roce nepřišel se žádnou iniciativou, která by přiblížila řešení konfliktu. Kdyby Izrael podnikl místo rétoriky praktické kroky k řešení v podobě dvou států, radikální islám by byl pro Palestince daleko méně přitažlivý,“ myslí si Kurzová.

„Za dnešní situace se blíží chvíle, kdy Hamás převezme kontrolu i na západním břehu Jordánu,“
varuje přední izraelská expertka na palestinské otázky Anat Kurzová.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2012

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme