Elektřina, komunikační sítě i koleje. Našli jsme největší tunel Hamásu, hlásí izraelská armáda

Izraelská armáda v neděli oznámila, že během své ofenzivy v Pásmu Gazy objevila „největší tunel“ vyhloubený palestinským teroristickým hnutím Hamás pod touto oblastí. Betonová chodba je dlouhá více než čtyři kilometry a ústí v bezprostřední blízkosti izraelské hranice, uvedl podle agentur Reuters a AFP Izrael.

Sledovali jsme online Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamás na dotaz Reuters ohledně izraelského popisu tunelu nereagoval

Hamás na dotaz Reuters ohledně izraelského popisu tunelu nereagoval | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Zničení stovek kilometrů podzemních chodeb a bunkrů patří k hlavním cílům operace, kterou Izrael zahájil po krvavém útoku Hamásu na izraelské území ze 7. října.

Mezi místy, která Hamás v říjnu přepadl, byl i hraniční přechod Erez mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Izraelská armáda novinářům ukázala, že jen pár set metrů od přechodu se v písečné duně skrývalo ústí mohutného tunelu.

V tunelu bylo objeveno množství zbraní připravených k použití, uvedla izraelská armáda | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Tunel vytvořený 50 metrů pod zemí dosahuje na výšku i šířku tří metrů. Bojovníci Hamásu jím tak mohli pohodlně cestovat až na sever města Gaza, které bylo dříve sídlem vlády Hamásu a nyní je zničenou bojovou zónou, uvedla agentura Reuters.

„Je to největší tunel, který jsme v Gaze našli... jeho cílem byl hraniční přechod (Erez),“ řekl podle Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, aniž upřesnil, jestli byla tato podzemní chodba Hamásem k útoku ze 7. října využita.

„Do tohoto tunelu byly investovány miliony dolarů. Trvalo roky, než byl vybudován. Mohla jím projíždět vozidla,“ dodal.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Podle agentury AFP má tunel železobetonové stěny, je vybavený elektřinou, ventilací, kanalizací, komunikačními sítěmi a kolejemi.

Izraelské síly tvrdí, že byl vystavěn pod vedením Muhammada Sinvára, což je bratr Jahjáa Sinvára, vůdce hnutí Hamás. V tunelu bylo objeveno množství zbraní připravených k použití, uvedla izraelská armáda.

Tunel vytvořený 50 metrů pod zemí dosahuje na výšku i šířku tří metrů | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Hamás na dotaz Reuters ohledně izraelského popisu tunelu nereagoval. Tunely, které palestinské radikální hnutí novinářům ukázalo, nebo které reportérům ukázala izraelská armáda po jejich odhalení, byly úzké, nízké chodby určené k pěšímu pohybu.

Velký tunel ústící u Erezu byl podle Hagariho pravděpodobně součástí širší sítě chodeb. V takovéto síti chodeb by Hamás mohl ukrývat rukojmí unesené 7. října z Izraele.

Izraelská armáda začátkem prosince oznámila, že při pozemní operaci v Pásmu Gazy objevila více než 800 vstupních šachet do podzemních tunelů, z nichž přibližně 500 už zlikvidovala buď pomocí výbušnin, nebo jejich zapečetěním.

Podle agentury AFP má tunel železobetonové stěny, je vybavený elektřinou, ventilací, kanalizací, komunikačními sítěmi a kolejemi | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme