Izraelští vojáci postřelili 77 Palestinců. Protestovali u hranice Pásma Gazy

Izraelští vojáci postřelili 77 Palestinců během protestů poblíž hranice Pásma Gazy. Dohromady bylo zraněno 130 lidí. Podle zahraničních tiskových agentur o tom v pátek informovalo ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy. Kolem 30 Palestinců bylo zasaženo slzným plynem. K páteční demonstraci u hranice mezi pásmem a Izraelem vyzvaly mešity v palestinském Pásmu Gazy.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhánění palestinských demonstrantů v květnu 2018 | Zdroj: Reuters

Mluvčí izraelské armády řekl, že u hranice se shromáždilo přibližně 10 tisíc demonstrantů. Někteří házeli hořící pneumatiky, granáty a výbušná zařízení po vojácích na druhé straně plotu. Mluvčí armády podle agentury DPA řekla, že izraelští vojáci použili také ostrou munici.

V Pásmu Gazy protestovalo 14 tisíc Palestinců, izraelští vojáci pět z nich zastřelili

Číst článek

Protesty přesto byly poměrně malé. Předchozích podobných shromáždění se účastnilo na 30 tisíc lidí. Podle agentury Reuters to je známka možného polevování napětí, které se vytvořilo v posledních dnech.

Ve čtvrtek Izrael rozmístil podél hranice Pásma Gazy ozbrojené síly. Den předtím raketa odpálená z palestinské enklávy zničila dům na jihu Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu slíbil velmi tvrdý zásah, pokud budou útoky pokračovat.

Egypt se setkal s Izraelem i Hamásem

Podle nejmenovaného palestinského zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, se zástupci egyptských bezpečnostních sil v posledních dnech separátně setkali s izraelskými protějšky a s předáky palestinského radikálního hnutí Hamás, které vládne v Gaze, s cílem předejít stupňování násilí.

Palestinci na hranicích protestují už od 30. března. Požadují ukončení izraelské blokády svého území a právo vrátit se na území, která Palestinci museli od vzniku Izraele v roce 1948 opustit.

Podle údajů palestinského ministerstva zdravotnictví izraelští vojáci od začátku protestů zabili na 200 obyvatel Pásma Gazy, v němž žijí více než dva miliony Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme