Palestina odmítla výzvu čtyřky k zastavení palby

Palestinské vedení nebude respektovat výzvu Spojených států, Evropské unie, Ruska a Organizace spojených národů k zastavení násilí a k uspořádání voleb. Autonomie odmítla také rozhodnutí čtyřky vyhlásit časový rozvrh pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu až po mimořádných izraelských volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

Volby se mají uskutečnit na konci ledna příštího ledna. Plán by měl určit časový rozvrh vyřešení všech sporných bodů mezi Izraelci a Palestinci. Místo zveřejnění časového plánu, které má vyústit ve vznik nezávislého palestinského státu do roku 2005, vydala skupina na závěr schůzky v New Yorku jen prohlášení vybízející k okamžitému a bezpodmínečnému zastavení palby. Palestince vybídla k zastavení teroristických činů a Izrael k tomu, aby se stáhl z palestinských území, sotva bude obnoven klid.

Palestinský ministr informací k tomu katarské televizi Al-Džazíra řekl, že čtyřka rozhodla jednostranně ve prospěch Izraele. Dodal, že autonomie zřejmě nebude moci uskutečnit autonomní parlamentní volby v lednu příštího roku a nebude ani schopná provést hospodářské reformy. Brání tomu prý obnovená okupace západního břehu Jordánu a izraelská blokáda uvnitř palestinských území.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme