Palestina se chystá požádat o plné členství v OSN a uznání státnosti

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes zřejmě požádá na půdě OSN o plné členství v této organizaci i o uznání samostatnosti Palestiny. Mnozí světoví politici, včetně amerického prezidenta Obamy, ale nepovažují tento jednostraný krok Palestiny za šťastný a nabádají k jednání s Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci, OSN, žádost | Zdroj: ČTK

Po Abbásovi má před zástupce členských států předstoupit izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který palestinskou žádost odmítá a považuje ji za překážku dalších mírových rozhovorů s Palestinci.

Palestinci neskrývají své zklamání z dvaceti let bezvýchodných mírových rozhovorů. Od úmyslu vyhlásit nezávislost je neodradila ani hrozba veta, které chtějí Spojené státy vůči jejich žádosti použít v Radě bezpečnosti. Někteří američtí zákonodárci se již také nechali slyšet, že by Palestina mohla přijít o americkou finanční pomoc.

Francie: Palestinci by mohli zatím získat v OSN statut pozorovatele

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už promýšlí další diplomatické kroky, které by měly udržet při životě blízkovýchodní rozhovory bez ohledu na výsledný verdikt OSN. Debatu o uznání palestinského státu by chtěl o rok odložit s tím, že by Palestinci získali v OSN statut pozorovatele a během dvanácti měsíců by se mohly vyřešit všechny sporné body týkající se tohoto kroku - zejména pak přesná definice území, které by bylo součástí nově vzniklého státu.

Francie se obává, že po odmítavém postoji ze strany Spojených států odjede palestinská delegace z New Yorku s prázdnou a napětí na blízkém východě stoupne. Palestinci zatím Sarkozyho návrh neodmítli, Spojené státy se k němu staví zdrženlivě.

Izraelská policie se mezitím připravuje na stav pohotovosti kvůli případným násilnostem při palestinských demonstracích na západním břehu Jordánu.

Palestinská žádost má podporu většiny členských států. Palestinci tak mohou očekávat, že v OSN získají alespoň status nečlenského státu, jaký má třeba Vatikán. I to by pro ně ale byl úspěch, protože by mohli získat přístup do mezinárodních institucí.

Představitelé Palestiny už varovali, že hodlají postavit izraelské politiky před Mezinárodní trestní soud. Důvodem mají být údajné válečné zločiny Izraelců, ale i stavba židovských osad na území, které Palestinci považují za své.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme