Palestina se dohodla s Izraelem na konci blokády baziliky

Izrael a Palestina dospěly k dohodě o vyřešení krize u betlémské baziliky Narození Páně. Izrael uvolní více jak měsíční blokádu chrámu výměnou za to, že nejméně 40 osob, které Izrael stíhá a které se skrývají v bazilice, bude z Betléma vyhoštěno. Šest palestinských radikálů má být na základě ujednání deportováno do Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Zdroj: ČTK

Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva by větší část osob, jejichž vyhoštění Izrael požadoval, měla být převezena do různých částí západního břehu Jordánu. Menší skupina, kterou tvoří příslušníci palestinských bezpečnostních složek, má být deportována do pásma Gazy. Členové ozbrojeného křídla hnutí Fatah, takzvaných Brigád mučedníků od Al-Aksá, pak mají z Betléma nuceně vycestovat do Itálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev - dohoda o uvolnění baziliky

K dohodě významně přispěli zejména američtí zprostředkovatelé. Jak řekl jeden z palestinských vyjednavačů, spory ještě přetrvávají v přesném určení počtu a jmen osob, které mají být vyhoštěny a deportovány. Podle pozorovatelů tak zatím nelze přesně určit, kdy dojde k naplnění dohody a uvolnění baziliky.

Izraelské jednotky v noci v pásmu Gazy zabily palbou z obrněného vozu jednoho Palestince a dalšího zranily. Podle agentury AFP byl 27letý Palestinec členem radikálního palestinského hnutí Hamas. Podle izraelských vojenských zdrojů byli dva Palestinci zabiti poté, co pronikli na izraelské území u kibucu Kisufim. Přestřelka mezi Palestinci a Izraelci trvala několik hodin a byli při ní také zraněni dva izraelští vojáci.

O současné blízkovýchodní krizi bude ve Spojených státech jednat izraelský premiér Ariel Šaron.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme