Palestina se jako nový člen ICC chystá zažalovat izraelské politiky

Palestina se ode dneška stává signatářem smlouvy o Mezinárodním trestním tribunálu (ICC). Ministr zahraničí Rijád Málikí tento krok oficiálně oslaví v Haagu. Palestinci tak budou moci u mezinárodního soudu žalovat izraelské politiky za válečné zločiny. Izrael na palestinskou přihlášku už v lednu reagoval zadržením vybraných cel a daní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás na Valném shromáždění OSN

Palestinský prezident Mahmúd Abbás na Valném shromáždění OSN | Zdroj: Reuters

„Jsme dennodenně terčem agrese. Komu si ale máme stěžovat? Rada bezpečnosti nás nechala na holičkách. Co nám tedy zbývá? Budeme hledat zastání u mezinárodního soudu,“ obhajoval palestinský prezident Mahmúd Abbás svůj podpis na přístupové smlouvě.

Po dlouhých letech bezvýchodných jednání s Izraelem se teď Palestinská samospráva snaží o mezinárodní diplomatické uznání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil palestinský krok za konfrontační. Případné vydání Izraelců mezinárodnímu stíhání už dříve striktně odmítl.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme