Palestina se začlení do jurisdikce soudu v Haagu, chce obvinit Izraelce z válečných zločinů

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přijal žádost Palestiny o začlenění do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Země pod něj bude spadat od 1. dubna. Palestinci chtějí před soudem obvinit Izraelce z válečných zločinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás | Foto: Majdi Mohammed | Zdroj: ČTK

Izrael už dříve odmítl, aby jeho vojáky kvůli Palestině soudil haagský tribunál. Naopak chce za stejné zločiny žalovat radikální islamistické hnutí Hamás.

Pokud ale strany prokážou, že se případy samy zabývají, nemusí tribunál vyšetřování vůbec zahájit.

Izrael chce případnému vyšetřování svých vojáků před Mezinárodním trestním soudem zabránit. Jako odvetu odmítl vyplatit Palestině výnosy z daní vybraných během prosince. V přepočtu šlo asi o tři miliardy korun.

„Palestina chce konfrontaci s Izraelem, a my tomu nebudeme jen nečinně přihlížet. Před soud v Haagu by neměli jít izraelští vojáci, ale představitelé palestinské samosprávy, kteří se spolčili s válečnými zločinci z Hamásu. Izraelští vojáci brání náš stát s odhodláním, stejně tak budeme bránit i my je,“ oznámil už dříve izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr předložil oficiální žádost o přidružení Palestiny k haagskému tribunálu minulý týden v pátek.

Mezinárodní trestní soud je oprávněn vyšetřovat a trestat jedince odpovědné za genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Tvoří ho osmnáct soudců, kteří jsou voleni na devět let. Sídlí v nizozemském Haagu.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme