Palestina souhlasí s izraelským bezpečnostním plánem

Palestinská vláda přistoupila na izraelský bezpečnostní plán. Podle něj by palestinská samospráva přijala opatření proti teroru a izraelská armáda by se postupně začala stahovat z okupovaných území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

První oblastí by mělo být pásmo Gazy a následovat by mělo jedno z měst západního břehu Jordánu. Mělo by jít zřejmě nejprve o Jericho a po něm o Betlém a Hebron. V těchto místech by palestinské bezpečnostní složky převzaly úplnou odpovědnost za bezpečnost. Plán je podmíněn tím, že autonomie bude bojovat proti teroru.

Šéf izraelské diplomacie Šimon Perés k tomu uvedl, že izraelsko-palestinské bezpečnostní schůzky budou pokračovat, protože jsou užitečné. Zároveň řekl, že je nutné zlepšovat ekonomickou situaci obyvatelstva na autonomních územích.

Jak uvedl izraelský rozhlas, palestinské vedení s plánem v zásadě souhlasilo, zároveň si ale klade určité podmínky, které zatím nebyly zveřejněny. Podle arabského vysílání britského rozhlasu BBS autonomie nezaručila, že k zastavení útoků palestinských radikálů dojde.

Kromě radikálních organizací Hamás a Islámský Džihád se proti plánu dne postavily i Brigády mučedníků Al-aksá, hnutí Fatah, Lidová fronta pro osvobození Palestiny a Demokratická fronta pro osvobození Palestiny.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme