Palestinci 20. září oficiálně požádají o přijetí do OSN

Palestinci 20. září oficiálně požádají o přijetí do Organizace spojených národů. Žádost o uznání nezávislosti a následné přijetí za člena OSN má palestinský prezident Mahmúd Abbás osobně předat šéfovi světové organizace Pan Ki-munovi. O termínu informoval palestinský ministr zahraničí s tím, že se jedná o zahajovací den zasedání Valného shromáždění OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN | Foto: Kateřina Křenová

Očekává se, že jasná většina členských zemí OSN podpoří formální palestinskou nezávislost. O členství Palestiny ve světové organizaci ale musí rozhodnout Rada bezpečnosti. Izrael je proti palestinské nezávislosti. Američané jako hlavní patron židovského státu už proto dali najevo, že přijetí Palestinců do OSN budou v Radě vetovat.

Úřad izraelského premiéra Netanjahua obvinil palestinského prezidenta Abbáse, že žádostí o uznání nezávislosti se ‚snaží vyhnout mírovým rozhovorům‘. Vůdkyně izraelské opozice Cipi Livniová naopak obvinila Netanjahua, že ‚neochotou jednat‘ vyvolal jednostranné palestinské kroky právě on.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme