Palestinci a syrská armáda se dohodli na společném postupu v Jarmúku

Palestinské skupiny a syrská armáda budou v damašském táboře Jarmúk společně bojovat proti takzvanému Islámskému státu. Dohodu o koordinaci akcí potvrdil zvláštní vyslanec Palestinské samosprávy v Damašku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý palestinský uprchlický  tábor Jarmúk v Damašku

Bývalý palestinský uprchlický tábor Jarmúk v Damašku | Zdroj: ČTK

Není ale jasné, zda s dohodou souhlasí i ty palestinské skupiny, které předtím bojovaly proti syrskému režimu prezidenta Asada. Syrská armáda dva roky tábor Jarmúk obléhala.

"Teď už je 35 procent tábora pod kontrolou syrských vládních vojsk a palestinských skupin. Palestinské frakce se shodly na další koordinaci se syrským vedením," uvedl Ahmad Madždalání, zvláštní vyslanec Organizace pro osvobození Palestiny v Damašku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Palestinský uprchlický tábor Jarmúk na předměstí Damašku podle Pan Ki-muna připomíná tábor smrti. Více zpravodaj ČT Jakub Szántó

Radikální Islámský stát ovládal v minulých dnech až 90 procent tábora Jarmúk. Dostal se tak na vzdálenost pouhých kilometrů od Asadova prezidentského paláce.

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna připomíná Jarmúk stále víc tábor smrti. Zdůraznil, že svět by neměl nečinně přihlížet masakru, který se tam odehrává.

Ve zdecimované čtvrti přežívá v nelidských podmínkách už jen 18 tisíc lidí, z toho 3500 dětí, z původních asi 150 tisíc obyvatel. Uprchlíci nemají přístup k vodě a jídlu a v táboře chybí i léky.

„Tábor Jarmúk je jedním z nejhorších míst, ne-li nejhorším. Těch 18 tisíc lidí se ocitlo uprostřed velmi prudkých bojů. Na některých místech se stali svědky masakru, protože řada palestinských ozbrojených složek se postavila proti postupujícím islamistům,“ říká blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó, který situaci sleduje.

„Už v roce 2012 tam zemřelo několik desítek lidí, většinou dětí, na podvýživu nebo vůbec na hlad a nedostatek léků. To se teď opět opakuje. V tuto chvíli není žádná moc ani naděje, pokud se něco zcela zásadně nezmění, že by se mohly nějaké zásoby dostat přímo dovnitř – do území rozlehlého na dvou kilometrech čtverečních,“ dodává.

Štěpán Macháček, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme