Palestinci chystají sjednocení politické scény

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se chystá na návštěvu pásma Gazy. Na první pohled je to všední informace, protože Gaza je palestinské území a Abbás stojí v čele palestinské samosprávy. Vzhledem k vnitropolitickému konfliktu jde ale o průlomovou událost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Abbás nebyl v Gaze skoro čtyři roky. Přesně od doby, kdy tam vládne hnutí Hamás a Abbásův aparát má pod kontrolou jen autonomní enklávy na okupovaném západním břehu Jordánu.

Prezident Abbás by se měl do Gazy vypravit právě proto, aby završil sjednocení obou palestinských území. To, že má přijet, potvrdilo hnutí Hamás, které vládne v Gaze. Tamní premiér Ismáíl Haníja už řekl, že se rád s Abbásem sejde ať už v Gaze nebo kdekoliv jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o plánované návštěvě palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v Gaze v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Samotný Abbás už také potvrdil, že se chystá do Gazy, ale ještě neuvedl termín. Palestinská média o té věci píší jako o hotové věci, která je otázkou několika příštích dní.

Po sjednocení obou vedení volaly v týdnu desítky tisíc Palestinců na Západním břehu i v Gaze. Teď se prý dolaďují detaily Abbásovy cesty, která by měla završit usmíření. Jestli tomu tak opravdu bude ale zatím není jisté. V minulosti řada takových pokusů ztroskotala.

Abbásovo prozápadní vedení omezeně ovládá jen dvě pětiny Západního břehu Jordánu, který okupuje Izrael. Islamisté z Hamásu mají pod palcem celé pásmo Gazy, ale čelí izraelské i mezinárodní izolaci. Izrael nevidí snahy o palestinské sjednocení nějak optimisticky nebo pozitivně.

Palestinský premiér Salám Fajjád sestavuje novou vládu a nedávno řekl, že v ní chce mít i lidi z Hamásu. Fajjád s tímto plánem ovšem narazil jak u vlastního hnutí Fatah, které vládne na Západním břehu , tak u Hamásu. Lidé z Fatahu řekli, že k tomu nemá mandát. Totéž uvedl Hamás.

Břetislav Tureček, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme