Palestinci chystají vstup do dalších 16 organizací OSN

Den po přijetí Palestiny za člena světové kulturní organizace UNESCO vycházejí najevo další plány vlády v Rámalláhu. Palestinci chtějí požádat o přijetí v dalších 16 agenturách světové organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o členství Palestinců v UNESCO ocenili delegáti konference potleskem | Zdroj: Reuters

Palestinský ministr zdravotnictví Fathí Abú Mughlí už projednával žádost o přijetí se Světovou zdravotnickou organizací.

V Rámalláhu se mluví také o Mezinárodní organizaci práce, Mezinárodní agentuře pro jadernou energii, Mezinárodní telekomunikační unii i o dalších orgánech OSN.

Posilování mezinárodního postavení Palestinců se snaží všemožně zabránit Izrael a Spojené státy s tvrzením, že to poškozuje vyhlídky na mír.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael chce potrestat UNESCO za přijetí Palestiny

Američané už proto přestali posílat své příspěvky do UNESCO. Podobný postup zvažuje také Izrael, který nevylučuje ani přerušení styků s touto organizací.

Spojené státy rovněž varovaly, že zablokují přijetí Palestinců za člena OSN svým vetem v Radě bezpečnosti. V odborných agenturách ale nikoho vetovat nemohou.

Při pondělním hlasování v UNESCO se přitom proti Palestincům postavilo pouze 14 z více než 170 hlasujících zemí. Přijetí Palestiny se snažila zabránit i Česká republika.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme