Palestinci drží tryznu ve výročí vyhlášení státu Izrael

Třemi minutami ticha a velkými demonstracemi si Palestinci připomínají takzvaný Den palestinské národní tragédie Nakba. Před 53 lety odešlo během arabsko-izraelské války následující po vzniku státu Izrael ze svých domovů na milión Palestinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský předák Jásir Arafat na shromáždění svolanému k této příležitosti prohlásil, že úplný a spravedlivý mír na Blízkém východě závisí na úplném stažení Izraele z palestinských a všech arabských území.

Podle Arafata musí vzniknout palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem a palestinští uprchlíci musí mít právo vrátit se do svých domovů. Jásir Arafat vyzval k pevnosti a trpělivosti v boji proti - podle Arafata - izraelské okupaci a agresi. Vyzval také křesťanský svět k ochraně posvátných míst křesťanství a islámu. Prezident palestinské autonomie řekl, že spolu s naplněním rezolucí OSN je východiskem pro mír také zpráva Mitchellovy komise, která zjišťovala fakta spojená s vypuknutím palestinského povstání před více než sedmi měsíci.

Podle analytiků v oblasti je projev jedním z Arafatových signálů Izraeli, že Palestinci chtějí žít s Izraelci v míru, ale až po naplnění svých práv. Izrael požaduje nejprve zastavení násilí Palestinců a poté návrat k jednacímu stolu.

Poradce izraelského premiéra Raanan Gissin prohlásil, že výročí Nakby může sloužit jako nový impuls pro návrat Palestinců a Izraelců k jednacímu stolu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme