Palestinci drží tryznu ve výročí vyhlášení státu Izrael

Třemi minutami ticha a velkými demonstracemi si Palestinci připomínají takzvaný Den palestinské národní tragédie Nakba. Před 53 lety odešlo během arabsko-izraelské války následující po vzniku státu Izrael ze svých domovů na milión Palestinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský předák Jásir Arafat na shromáždění svolanému k této příležitosti prohlásil, že úplný a spravedlivý mír na Blízkém východě závisí na úplném stažení Izraele z palestinských a všech arabských území.

Podle Arafata musí vzniknout palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem a palestinští uprchlíci musí mít právo vrátit se do svých domovů. Jásir Arafat vyzval k pevnosti a trpělivosti v boji proti - podle Arafata - izraelské okupaci a agresi. Vyzval také křesťanský svět k ochraně posvátných míst křesťanství a islámu. Prezident palestinské autonomie řekl, že spolu s naplněním rezolucí OSN je východiskem pro mír také zpráva Mitchellovy komise, která zjišťovala fakta spojená s vypuknutím palestinského povstání před více než sedmi měsíci.

Podle analytiků v oblasti je projev jedním z Arafatových signálů Izraeli, že Palestinci chtějí žít s Izraelci v míru, ale až po naplnění svých práv. Izrael požaduje nejprve zastavení násilí Palestinců a poté návrat k jednacímu stolu.

Poradce izraelského premiéra Raanan Gissin prohlásil, že výročí Nakby může sloužit jako nový impuls pro návrat Palestinců a Izraelců k jednacímu stolu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme