Palestinci formálně převzali kontrolu nad Jerichem

Palestinci převzali kontrolu nad městem Jericho na západním břehu Jordánu. Podobné předávací obřady proběhnou v nejbližších hodinách na řadě dalších míst kolem města, kde izraelští vojáci demontují svá stanoviště. Izraelská armáda dnes formálně předala palestinské město Jericho na západním břehu Jordánu a oblast kolem něj pod palestinskou kontrolu. Izraelští vojáci posunuli kontrolní stanoviště v severní části Jericha, aby tudy Palestinci mohli projíždět do Ramalláhu, dalšího města na západním břehu Jordánu. Izraelci uvolnili režim i na jihu, když začali kontrolovat jen ta palestinská auta, která město opouštějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stahování izraelských vojáků | Zdroj: ČTK

Situaci kolem předání Jericha na poslední chvíli zkomplikoval sám šéf paletinské samosprávy Mahmúd Abbás. Prohlásil, že po stažení Izraelců z prvního města na západním břehu nařídí propuštění některých radikálů, kteří sedí v palestinském vězení. Mezi nimi hraje prim Ahmad Sádad, který stál za vraždou izraelského minista turistiky před 4 roky. Izraelská vláda dala najevo, že by tento krok brala jako vážné porušení slibu daného nejen Abbásem, ale také jeho předchůdcem Jásirem Arafatem.

V souladu s dohodou z nedávného summitu v Egyptě, tak židovský stát předal první z pěti určených měst v Předjordánsku. Na podrobnostech celé operace se začátkem týdne dohodl izraelský ministr obrany s palestinským ministrem vnitra. Armáda města obsadila po roce 2000, kdy Palestinci zahájili protiizraelské povstání.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme