Palestinci hrozí, že odejdou z mírových rozhovorů

Palestinský prezident Mahmúd Abbás je natolik rozhořčený pokračující výstavbou židovských osad, že zvažuje odchod z mírových rozhovorů s Izraelem. Prohlásil to prezidentův poradce Jásir Abid Rabbu. V židovských osadách na okupovaném západním břehu Jordánu žije více než čtvrt miliónů lidí. Od prvních mírových dohod Izraele s Palestinci z počátku 90. let se počet osadníků zdvojnásobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pisgat Ze'ev - židovská osada | Foto: en.wikipedia.org

Izrael se v minulosti opakovaně zavázal mezinárodnímu společenství, že zmrazí rozšiřování osad na západním břehu Jordánu. Teď tam ale zadává výstavbu stovek nových domů. Izraelský argument zní, že se staví jen v místech, která stejně zůstanou židovskému státu, ať dopadnou mírové rozhovory jakkoli.

Palestinci takový postup označují za účelové vytváření takových podmínek, které je dále znevýhodní při vyjednávání. Prezident Abbás jede o víkendu na středomořský summit do Paříže. Pokud skutečně oznámí protestní ukončení rozhovorů, má to být právě tam.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme