Palestinci: Mírový proces dodnes nic nepřinesl

Obnovené mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci těší spíše západní politiky. Na Blízkém východě jim mnoho lidí nevěří a těm nejradikálnějším přímo vadí. Potvrdila to i návštěva palestinského uprchlického tábora v Libanonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi plakáty s teroristy z Hamásu si kluci hrají na příští válku

Mezi plakáty s teroristy z Hamásu si kluci hrají na příští válku | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Palestinský prezident Abbás a izraelský premiér Netanjahu si v týdnu vyměňovali ve Washingtonu zdvořilosti a sliby dalších setkání. Přímo na Blízkém východě to ale u řady lidí velké nadšení nevyvolalo.

Židovští radikálové označují Netanjahua za zrádce, vidina kompromisu vadí i militantní palestinské opozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka z palestinského tábora Šátílá

V palestinském uprchlickém táboře Šátílá uprostřed libanonského Bejrútu lze radikální protiizraelské názory potkat na každém kroku.

„O jakém míru to mluvíte? Vždyť Netanjahu dál usazuje židovské kolonisty do Palestiny, dál zabíjí nevinné Palestince,“ rozhořčuje se téměř devadesátiletý pan Abdalláh, jehož založení Izraele vyhnalo z rodné vesnice.

„Pokud zase bude válka, raději se přidám k nějaké ozbrojené skupině a nechám se zabít v Palestině, než abych zemřel tady,“ dodává.

Před 28 lety byl tento tábor dějištěm krvavého masakru, kdy libanonští křesťané povraždili stovky palestinských civilistů. Z povzdálí vše pozorovali izraelští vojáci.

Jedni bojují, druzí doufají

Abú Mudžáhid, který tu vede organizaci pro výchovu dětí a mládeže, nijak nezastírá, že o mírovém procesu neříká nejmladší generaci nic pěkného. „Neříkám, že v budoucnu to nemůže být jinak, ale v tuto chvíli je jediným prostředkem pro jednání s Izraelem síla, boj, hnutí odporu,“ tvrdí.

Špinavými uličkami běhají zdivočelí kluci a střílejí po sobě – zatím jen maketami pistolí a samopalů a plastovými projektily.

„Mírový proces od roku 1993 Palestincům dodnes nepřinesl vůbec nic. Je otázkou, jestli se to konečně změní, jestli rozhovory umožní návrat vyhnaných uprchlíků a nezávislý stát s Jeruzalémem jako hlavním městem. Můžeme jenom doufat,“ uzavírá pan Hasan Bakír, který pracuje administrativě palestinského prezidenta Abbáse.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme