Palestinci možná přesunou vládu z Rámalláhu do izolované Gazy

Příští palestinská vláda národní jednoty nebude sídlit v Rámalláhu, ale v pásmu Gazy. Prohlásil to vysoký představitel hnutí Hamás Ahmad Júsuf. Jeho organizace chystá po čtyřech letech sporů usmíření s hnutím Fatah, které se těší podpoře Izraele a Západu. Výsledkem má být zrušení současných dvou vlád a vytvoření jedné společné. V květnu by pak mělo dojít na parlamentní a prezidentské volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramalláh. Ilustrační obrázek

Ramalláh. Ilustrační obrázek | Foto: Ralf Lotys

Izrael varuje takzvané umírněné vedení prezidenta Abbáse před usmířením s takzvaně radikálním Hamásem. Abbás si prý má vybrat mezi ‚mírem s Izraelem a mírem s teroristy‘. Už ve středu by ale měl Abbás v Káhiře jednat s vůdcem Hamásu Chálidem Mišalem a dopilovat detaily společné vlády.

Přibývá náznaků, že Abbás ustoupil islamistům a už v ní nebude dosavadní Západem podporovaný premiér z Rámalláhu Salám Fajjád. Zdroje z Hamásu tvrdí, že kabinet povede politik z Gazy, a tam prý také bude sídlo nové vlády. Gazu se přitom Izrael snaží izolovat a západní delegace se jí vyhýbají.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme